iPhone Hoparlörü Nasıl Temizlenir?

iPhone akıllı telefonunuzu ne kadar temiz kullanmaya gayret gösterirseniz gösterin, yine de ister istemez kir, toz ve yağ gibi unsurlardan nasibi alacak ve özellikle hoparlör mazgal kısımları kir tutmaya başlayacaktır. Peki bu bölgeleri bir servis elemanına ihtiyaç duymadan, hasar vermeden temizlemek mümkün mü? Cevabımız evet. İşte iPhone hoparlörü nasıl temizlenir sorusunun cevabı…

iPhone hoparlörü nasıl temizlenir? Temizlik sürecine geçiş yapmadan önce, telefonunuzun hoparlörünün sorunsuz çalıştığından emin olmanızda yarar var. “Bunu nasıl yapabilirim?” diye soruyorsanız, hemen cevaplayalım.

Kullandığınız iOS sürümüne bağlı olarak “Sesler” ya da “Sesler ve Dokunuşlar” başlığına gidin. Burada, “Zil Sesleri ve Alarmlar” başlığını göreceksiniz. Hemen alt kısımda da bir ses barı yer alıyor. Burada aşağı ve yukarı kaydırma yaparak ses seviyelerine kulak kesilebilir, hoparlörden tatmin edici işitsel detayların gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun yoksa, devam edelim…

iPhone Hoparlörü Nasıl Temizlenir?

iPhone hoparlörü nasıl temizlenir? Tabii ki küçük bir fırçanın hafif darbeleriyle

Evet, Apple’ın cevabı bu. Ufak boyutlarda ve yumuşak kıllara sahip bir fırça yardımıyla hoparlör mazgalındaki kirleri dışarıya doğru bir açıyla temizleyebilirsiniz. Yeterince temizlik yaptığınızı düşünüyorsanız, mazgallardaki ufak tefek kalıntıları da hafif üfleyerek dışarıya atabilirsiniz.

iPhone hoparlörü nasıl temizlenir? Apple, hoparlör temizliği yaparken dikkatli olmanızı öneriyor!

iPhone hoparlörü nasıl temizlenir? Temizlik yaparken kesici aletler kullanmamalısınız. Kürdan ya da ataş gibi gereçler de cihazınıza zarar verebilir. Zira bunları deliklere soktuğunuzda, çıkarmaya çalıştığınız kir ve toz parçacıklarını cihazın içine itilebilir ve daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilirsiniz.

Öte yandan, hoparlör temizliği yaparken alkollü bez, ıslak bez gibi araçlar kullanmamanız gerekiyor. Gerek alkol, gerekse de farklı bir sıvı madde, cihazın iç kısmındaki elektronik devreleri bozabilir.

Ve tabii ki basınçlı hava kullanmanız da önerilmiyor. Bu, aslında PC kasaları ve laptop’ların iç kısımlarının kısa sürede temizlenmesi için kullanışlı bir yöntem. Ama taktir edersiniz ki iPhone telefonları PC’ler gibi kolaylıkla açmak mümkün değil. Basınçlı hava, dış kısımdaki kir ve tozların iç kısma doğru yol almasına neden olabilir. Bu da temizlik sürecini daha zorlu bir hale getirecektir.

Bu arada, hem hoparlör temizliği hem de kablosuz kulaklıkların uç kısımlarının temizliği için satışta olan bazı ekipmanlar da var. Bu ürünler hakkında daha fazla bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Geri Dönüşümlü Kumaş, Yazıcıyla Kıyafete Dönüştü! Nasıl mı?