240w Hızlı Şarjlı Telefon İçin Hazır mısınız? İşte Tarih!

240w hızlı şarjlı telefon için geri sayım sürüyor. Realme firması, yeni akıllı telefonunu görücüye çıkarmak için tarih verdi. İşte detaylar.

Realme, bir süre önce verdiği bilgilerde, yeni GT Neo5 akıllı telefon modelinin “240w hızlı şarj sunan ilk telefon olduğunu” doğrulamıştı. Şimdi de bu model için tanıtım tarihi bilgisi paylaşıldı. Ürün, 9 Şubat itibarıyla resmen görücüye çıkacak. Bu tanıtımın Çin pazarına odaklı olduğunu da belirtelim. Aynı telefon modeli olmasa bile, 240w hızlı şarj teknolojisinin farklı bir Realme modeliyle diğer pazarlara geleceğini düşünüyoruz.

240w Hızlı Şarjlı Telefon İçin Hazır mısınız? İşte Tarih!

240w hızlı şarjlı telefon hakkında ne gibi detaylara sahibiz?

Öncelikle, ürünle birlikte gelecek hızlı şarj adaptörünün boyutlarının ufak olduğu bildiriliyor. Yani 240w değeri var diye laptop’ların yanında görmeye alışık olduğumuz gibi büyük bir adaptörle karşılaşmayacağız.

20V/12A gücü 10V/24A değerine çevirecek olan yeni hızlı şarj sistemi, telefondaki üç tane batarya hücresini güvenli bir şekilde besleyebilecek. Şarj süreci, hazırlanan 13 adet gerçek zamanlı sensörle takip edilecek ve tehlikeli bir durumun olmaması sağlanacak.

Realme, bu teknolojisinde yanmaz malzemelerden de faydalanıyor. Öte yandan kullanıcıların içinin rahat etmesi adına pek çok güvenlik sertifikasını aldığını da ifade ediyor.

Tabii konu pil ve hızlı şarj olunca, akıllara “Acaba bir süre sonra pilin performansında ciddi düşüşler yaşanır mı, pil kısa sürede ölür mü?” soruları da geliyor. Realme, 1600 şarjdan sonra bile pilin %80 performans gösterebileceğini ifade ediyor, ki sektördeki standardın 800 olduğunu belirtelim.

240w Hızlı Şarjlı Telefon İçin Hazır mısınız? İşte Tarih!

240w hızlı şarjlı telefon GT Neo5’de başka ne gibi özellikler var?

Ürün, büyük ihtimalle Qualcomm’un Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcisiyle gelecek. Bu telefonun “bir amiral gemisi telefon” olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Buna ek olarak, daha uygun fiyatlı bir versiyondan da söz ediliyor, ki onda da MediaTek’in Dimensity 8200 işlemcisi ve 150w hızlı şarj teknolojisi kullanılabilir.

Ekran tarafına geldiğimizde, 6.7 inç Amoled ekran teknolojisinden söz ediliyor. Gayet büyük ve iyi görüntüler sunabilir. Öyle ki 2772×1240 çözünürlük ve 144Hz ekran tazeleme değerinden de bahsediliyor. Yüksek çözünürlüklü videolar ve iyi grafikli oyunlar için gayet ideal görünüyor.

Şu an söylenti boyutundaki olan detaylar arasında, kamera bilgileri de var. Telefonun 50MP ana kamerayla gelmesi bekleniyor. IMX890 sensör teknolojisinin kullanılacağı kamera, OIS, yani optik görüntü sabitleme özelliğine de sahip olacak. Bu sayede hareket halindeyken de net video ve fotoğraflar çekilebilecek.

İlgili Haberler

>> iPhone Hoparlörü Nasıl Temizlenir?