iPhone Kullanıcılarına Önemli Uyarı: Spotify Premium Ödemeleriniz Etkilenebilir

iPhone kullanıcılarına önemli

iPhone kullanıcılarına önemli uyarı. Spotify Premium ödeme seçenekleri üzerinde değişiklikler yaşanıyor. Artık App Store üzerinden yapılan ödemeler kabul edilmeyecek. Birçok uygulama gibi Spotify da kullanıcılarından uygulama içi satın alma seçeneğiyle ödemeler almaktaydı.

Ancak taraflar arasındaki anlaşmazlık sonucunda ödeme anlaşması bozuldu ve Spotify uygulamasına App Store üzerinden ödeme yapma seçeneği kapatıldı.

iPhone Kullanıcılarına Önemli Uyarı

Ancak unutulan bir nokta bulunuyor. 2014-2016 yılları arasında ödeme yapan kullanıcılar, Spotify Premium’a geçiş yaparken App Store faturalandırmasıyla ödeme yapma seçeneğini tercih edebiliyordu. Bu yıllar arasında ödemelerini App Store üzerinden gerçekleştiren ve geçen 7-9 yıllık süreçte de bu alışkanlıklarını sürdüren kullanıcılar bulunuyor.

iPhone kullanıcılarına önemli

App Store, platform üzerinden yapılan satın alımlarda %30 komisyon almakta. Yani 100 TL’lik bir abonelik için 30 TL’si App Store’a, 70 TL’si ise uygulamanın kendisine gitmektedir. Bu durum, bazı uygulama geliştiricilerin tepkisini çekse de App Store, komisyonları şirketlerin masraflarını karşılamak için gerekli olduğunu belirtmektedir.

iPhone Kullanıcılarına Önemli Uyarı | Spotify ve Yeni Ödeme Yöntemleri

Spotify, 2016 yılında %30 komisyona karşı çıkarak App Store üzerinden yapılan ödemeleri kabul etmeme kararı aldı ve kullanıcıları masaüstü uygulamasına yönlendirerek kişisel banka ve kredi kartlarıyla ödemeleri almaya başladı. Ancak 2014-2016 yılları arasında App Store üzerinden ödeme yapan ve bu alışkanlıklarından vazgeçemeyen kullanıcılardan artık kendi kartları üzerinden ödeme yapmaları isteniyor.

Bu nedenle App Store üzerinden ödeme yapan kullanıcılara, ay sonuna kadar yeni ödeme yöntemine geçmemeleri durumunda ücretsiz reklamlı bir pakete geçirileceklerini bildiren bir e-posta gönderildi. Spotify, bu değişikliği kullanıcılarına duyurarak geçiş sürecini yönetmeyi hedefliyor.

İlgili Haberler:

>> Apple Vision Pro Windows 11 Konseptiyle Etkileyici Bir Görünüm Sunuyor!