iPhone Yasağı Genişleyebilir mi? Rusya, Harekete Geçti!

Apple‘ın dünyaca ünlü iPhone akıllı telefon ailesine yasak söz konusu. Evet, doğru okudunuz. Rus devlet yetkilileri, iPhone yasağını konuşuyor. Bu telefonların bilgisayar korsanları ve casus yazılım üreticileri karşısında savunmasız olduğunu düşünüyor. Bu sebeple de devlet yönetiminin pek çok noktasında tamamen yasaklanılması gündemde. İşte detaylar.

Şimdiye kadar “iPhone” ve “yasak” kavramlarını bir arada kullandık mı, pek hatırlamıyoruz doğrusu. Bu paylaşacağımız haber ise, tam da bu iki kavramı bir araya getiriyor diyebiliriz. Rus devlet yetkilileri, Amerika menşeli iPhone telefonların kullanımını yasaklamayı düşünüyor.

iPhone yasağının kapsamı ne olacak?

PCMag sitesinde yer verilen ve Rus Kommersant gazetesine dayandırılan bilgiler, iPhone yasağının Rusya’da yaklaştığı yönünde. Bu yasak, toplum genelini değil, devlet yönetiminin büyük bir kısmını kapsayacak. En azından şimdilik gelen bilgiler bu yönde.

Rusya’nın Birinci Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko, kısa bir süre önce 2024 seçimlerine yönelik bir toplantı için devlet yetkilileriyle bir araya geldi ve konuşulan konular arasında iPhone yasağı da vardı.

Aktarılanlar, bu cihazın yasaklanması yönünde karar alındığı ve 1 Nisan’dan itibaren devlet çalışanlarının bu cihazdan kurtulmaları gerektiği yönünde. Mesela, isterlerse bu telefonu aile üyelerine verebilirler, ama kendileri kullanamazlar.

Peki neden? Kremlin yönetimi, iPhone telefonların diğer telefonlara kıyasla batılı hacker’lar tarafından daha kolay hack’lenebileceğini düşünüyor. Bu da casusluk başta olmak üzere pek çok potansiyel tehlike demek.

Rus yetkililer, iPhone yerine Android işletim sistemli telefonların kullanılabileceğini düşünüyor. Hatta Çin menşeli yazılıma sahip telefonlar ve Rusya’nın Linux tabanlı işletim sistemi Aurora OS’in de tercih edilebileceği bildiriliyor. Bu seçeneklerin iPhone’a kıyasla daha güvenli olduğu ifade ediliyor.

iPhone Yasağı Genişleyebilir mi?

iPhone yasağı, ilk başta Cumhurbaşkanlığı kapsamında çalışanlar için düşünülüyordu. Son alınan karar neticesinde kapsamın iç politika, kamu projeleri ve bilişim departmanları gibi bölümlerde çalışanları da içine aldığı aktarılıyor.

Öte yandan, bazı devlet çalışanları, isterlerse iPhone telefonlarına karşılık devletten telefon desteği de alabilecek. Ancak bu ücretsiz telefon değişimi sürecinin nasıl işleyeceği ve tam olarak kimleri kapsayacağı henüz bilinmiyor.

Bildiğiniz gibi Rusya, Ukrayna’ya savaş ilan etmişti. Maalesef silahlı mücadeleler 1 yılı aşkın süredir devam ediyor. Rusya’nın bu hamlesi, pek çok ülkeyi ve bu kapsamda büyük şirketi de Rusya’ya yönelik yaptırımlar gerçekleştirmeye itmişti. Apple da geçtiğimiz mart ayından bu yana Rusya’daki çevirimiçi satışlarını durdurmuştu. Haliyle bu, karaborsa faktörünü de hortlatmıştı.

Bu arada, Rusya’da Android kullananlar, Google Play Store’a erişim sağlayamıyor. Bunu da belirtelim. Bu noktada da devreye alternatif bir çözüm olarak NashStore giriyor.

İlgili Haberler

>> Reklamlı Netflix’e İlgi Var mı? Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?