iPhone yavaşlatan Apple’a 113 milyon dolarlık ceza


iPhone yavaşlatan batterygate uygulaması yıllar sonra yeni bir ceza ile gündeme geldi. ABD’deki soruşturmaların sonuçlanmasıyla Apple, 113 milyon dolarlık yeni para cezasına çarptırıldı. Ayrıca Apple, bundan sonra daha şeffaf olma konusunda yasal bir taahhütte bulundu.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın eski cihazlardaki iPhone yavaşlatan sürecini bilmeyen yok. Şirket tarafından zaten kabul edilen bu durum, eskiyen bir cihazın düzgün çalışması için kasıtlı olarak yavaşlatılmasıdır. ABD’de buna “batterygate” deniyor. Son raporlar, Apple’ın soruşturma altındaki bu sorun için 113 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini gösteriyor.

Apple’ın batterygate uygulaması ilk kez 2017 yılında ön plana çıktı. Olayın patlak vermesiyle iPhone yavaşlatan Apple, dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler tarafından ağır eleştirilere maruz kaldı. ABD’nin Arizona, Arkansas ve Indiana eyaletlerindeki yetkililer olayla ilgili soruşturma başlattı. Dün itibarı ile sonuçlanan soruşturmalarda Apple’ın batterygate konusunda haksız olduğu sonucuna karar verildi. Şirket, adli para cezasına ek olarak, tüketicilere karşı daha şeffaf olmak için yasal bir taahhütte bulundu.

Apple artık iPhone yavaşlatan uygulama ve pil ömrü hakkında detaylı bilgi verse de cezadan kaçamadı

Arizona Başsavcısı Mark Brnovich tarafından yapılan açıklamalarda teknolojik ürünler üzerinde çalışan firmaların ürünlerle ilgili tüm gerçekleri anlatması gerektiğinden bahsedildi. Soruşturmaların sadece Apple’a yönelik olmadığını söyleyen başsavcı, farklı bir teknoloji şirketine benzer yaptırımlar uygulanabileceğini söyledi.

Apple, 2018’de radikal bir yaklaşım benimsedi ve kullanıcılar için yeni bir çağ başlattı. Şirket, iOS güncellemesiyle pil ömrü hakkında detaylı bilgi verdi. Ancak bu çalışmalar Apple’ın cezadan kaçmasını sağlayamadı. Çünkü o dönemde bir kriz haline gelen batterygate (iPhone yavaşlatma) sorunu ABD genelinde manşetlere taşındı. Soruşturma sonucunda Apple 113 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.iPhone yavaşlatan

Bu arada Apple, sorun nedeniyle yalnızca 113 milyon dolarlık bir cezayla karşı karşıya kalmadı. Şirket, aynı konuyla ilgili başka bir soruşturmada Mart ayında 500 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Benzer şekilde, Fransa’daki yetkililer Apple’dan 25 milyon dolar ödemesini istedi. İşte bu cezaların sonuncusu ise 113 milyon dolar.

Araştırmaya göre Apple bundan sonra iPhone’larda daha şeffaf olacak. Ancak bunun nasıl olacağı bilinmiyor. Sonuçta kullanıcılar 2018’den beri pil durumlarını görebiliyorlar. Bundan sonra ne tür bir uygulama yapılacağını zaman gösterecek.

İlgili haberler

>> Apple App Store komisyonunu düşürüyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here