Apple App Store komisyonunu düşürüyor

Android vs iOS uygulama

Apple, App Store komisyonunu düşüreceğini açıkladı. Peki, bu komisyon indiriminden hangi geliştiriciler faydalanabilecek? İşte detaylar.

.

Apple, App Store’un duyurusundan yaklaşık 12 yıl geçtikten sonra nihayet bir mali yılda 1 milyon dolardan daha az kazanan geliştiriciler için komisyonlarını yüzde 30’dan yüzde 15’e düşüreceğini açıkladı. App Store politikasındaki bu değişiklik, Apple’ın pazarda rekabete aykırı kısıtlamalarla suçlayan Epic Games’e karşı büyük bir dava açtığı bir zamanda ortaya çıkması ile manidar oldu.

Politika değişikliği, Apple’ın bir blog gönderisinde ortaya koyduğu yeni geliştirici programının bir parçası olacak.

App Store’un yeni politikası

2020’de tüm uygulamaları için 1 milyon dolara varan mevcut geliştiriciler ve ayrıca App Store’da yeni olan geliştiriciler programa ve indirimli komisyona hak kazanabilir.

Katılımcı bir geliştirici 1 milyon dolarlık eşiği aşarsa, yılın geri kalanında standart komisyon oranı geçerli olacaktır.

Gelecekteki bir takvim yılında bir geliştiricinin işletmesi 1 milyon dolarlık eşiğin altına düşerse, bir sonraki yıl yüzde 15 komisyon için yeniden hak kazanabilir.

“Bu politika değişikliği hakkında yorum yapan Apple CEO’su Tim Cook şunları söyledi: “Küçük işletmeler, küresel ekonomimizin bel kemiğidir ve dünyadaki topluluklarda yenilik ve fırsatların atan kalbidir. Küçük işletme sahiplerinin yaratıcılık ve refahın bir sonraki bölümünü App Store’da yazmalarına yardımcı olmak ve müşterilerimizin sevdiği kaliteli uygulamaları geliştirmek için bu programı başlatıyoruz.”

App Store

Apple daha önce yüksek komisyon aldığı için eleştirilmişti, peki neden bu değişikliği 12 yıl sonra yapmaya karar verdiler? Birincisi, Epic Games davası konuyu gündeme getirdi ve Apple’ı bu olay tedirgin ediyor olabilir. Küçük geliştiriciler için App Store komisyonunu azaltmak oldukça faydalı olacak. İlginç bir şekilde, bu değişiklik Epic Games’e doğrudan App Store’da sadece Fortnite’tan yılda bir milyondan fazla kazandıkları için fayda sağlamayacak. Bu yüzden Fortnite’ın komisyon indiriminden yararlanamayacak.

Apple’ın politikasını yumuşatmasının ardından gözler Epic’e çevrilmiş durumda. Bakalım App Store’dan kaldırılan Fortnite yakın zaman içerisinde tekrardan mağazalardaki yerini alacak mı?

İlgili Haberler

World of Warcraft Apple M1 için güncelleniyor

Apple Transporter ile Apple’a uygulama göndermek çok kolay


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here