İşte Son Dönemde En Sevilen 5G Telefon Markaları! iPhone ve Honor’ın Büyük Çıkışı!

iPhone 15 hakkında ilk

5G telefon modellerine ilgi her geçen gün artıyor. Apple iPhone, bu tarafta liderliğini korurken, Honor da Huwaei’den ayrıldıktan sonra yükselişini sürdürüyor.

Apple, belki de 5G partisine biraz geç katıldı, ama son verilere göre bu partide en çok eğlenen isimlerden bir tanesi olmayı başardı bile. Strategy Analytics’in paylaştığı verilere göre iPhone, yılın üçüncü çeyreğinde, global çapta 5G’li akıllı telefon sevkiyatlarında %25’lik payla birinci sırada yer aldı. İkinci sırada Çinli Xiaomi yer alırken, üçüncü sırada Güney Koreli Samsung bulunuyor.

Son çeyrekte en çok tercih edilen 5G telefon markaları:

1. Apple
2. Xiaomi
3. Samsung
4. Oppo
5. Vivo

Strategy Analytics’e göre 5G özellikli iPhone’lar, an itibarıyla dünyanın en çok tercih edilen 5G’li akıllı telefonları. Android tarafına bakıldığında, her üreticinin Apple’a kıyasla daha geniş ürün yelpazesi sunma şansı bulunuyor ve buna rağmen Apple’ın liderlik koltuğunda oturuyor olması dikkat çekici.

Yetkililer, son çeyreklerde Samsung’un kötü performanslar sergilediğini, ancak 3. çeyrek itibarıyla olumlu havayı yakaladığını da ifade ediyor. Zaten aşağıdaki görselde de pasta paylarını görebilirsiniz. Yakın zamanda dünyanın en büyüklerinden olan Huawei’nin listede olmayışı da önemli.

İşte Son Dönemde En Sevilen iPhone Modeli ve Honor'ın Büyük Çıkışı!

Önümüzdeki yakın döneme bakacak olursak, Xiaomi ve Samsung’un ciddi hamleler yapması bekleniyor

Xiaomi, önümüzdeki hafta 12 ailesini görücüye çıkaracak. Bu ailede en azından 2 model olması ve bu modellerde yeni nesil Snapdragon çipsetinin kullanılması bekleniyor.
Samsung’un da şubat gibi Galaxy S22 ailesini görücüye çıkarması ve özellikle ekran ve kamera tarafında fark yaratması bekleniyor.

Honor, özgürlüğünü ilan edince uçuşa geçti!

Honor, yakın zamana kadar Huawei’nin alt markası olarak hizmet veriyor ve uygun fiyatlı modellerle boy gösteriyordu. Firma, Kasım 2020’de Shenzhen Zhixin New Information Technology tarafından satın alındı ve yüksek performansını sürdürüyor.

Tabii bu hamle, Honor’ın Huawei’den farklı olarak Google servislerini kullanmaya devam edebilmesi için de önemliydi. Çünkü Huawei tarafında bu servislere izin verilmiyor ve Snapdragon çipsetlerinde de yalnızca 4G olanlara izin var. Dolayısıyla son dönemde Çin’de 5G bağlantı özellikli telefonlara ilginin arttığını göz önüne alırsak, 5G’li Honor’lara olan yüksek ilginin devam edecek olmasını tahmin etmek zor değil. Zaten analistler de bu yönde düşünüyor. Android tarafında en hızlı büyüyen 5G telefon markasının Honor olduğunu da ekleyelim.

> Instagram Hesabınız Çalınabilir, Bu Tip Hack Mesajlarına Dikkat Edin!