İstenmeyen SMS Engellemesi Nasıl Yapılır? iPhone Ve Android İçin En Güvenilir Çözümler


İstenmeyen SMS mesajlar, yıllardır milyonlarca kullanıcıyı bezdirmiş durumda. Son dönemde bu duruma bir de istenmeyen, spam aramalar eklendi.

SMS engellemesi yapmayı düşünmeyen herhalde kimse yoktur. İstenmeyen mesajlar, genellikle reklamlar içeriyor ve bazılarında kötü niyetli linkler de gözleniyor. Aramalarda ise, genelde telesekreter mesajlarıyla karşılaşıyoruz ve bunlar da bir şeylerin satın alınmasıyla ilgili. Sonuç olarak çoğumuz, böyle şeylerle rahatsız edilmek istemiyoruz.

Peki bunları engellemenin yolları yok mu? Tabii ki var

SMS engellemesi için pek çok yol var. Pek çok telefonda “Engelle” seçeneği bulunuyor. Size bir arama ya da mesaj geldiğinde, size bunun spam olabileceği önceden bildiriliyor. Sonrasında, numaraya tıklayarak ya da mesaja kısa süre basılı tutarak çıkan seçenekler arasından “Engelle” ibaresini seçebiliyorsunuz.

İstenmeyen SMS Ve Arama Engellemesi Nasıl Yapılır? iPhone Ve Android İçin En Güvenilir Çözümler

İstenmeyen SMS Ve Arama Engellemesi Nasıl Yapılır? iPhone Ve Android İçin En Güvenilir Çözümler

Yine de sorun şu ki, siz bir numarayı engelleseniz de, farklı bir numara üzerinden benzer spam’lere maruz kalabiliyorsunuz. Peki başka neler yapılabilir?

İleti Yönetim Sistemi ile istenmeyen numaraları engellemek mümkün

Bu sisteme https://iys.org.tr/ adresi üzerinden erişebilirsiniz. “Bu nedir?” diye soracak olursanız, bazen alışveriş yaptığınızda mağazalar sizden adres ve telefon bilgilerinizi ister. Sonrasında da genellikle telefon numaranız üzerinden size kampanya mesajları yollarlar. İşte bu tip izinleri bu adres üzerinden yönetebilir ve isterseniz iptal edebilirsiniz.

Operatörünüz üzerinden “tanıtım amaçlı SMS” mesajlarını engelleyebilirsiniz

Operatörler böyle servisler de sunuyor, evet. Lakin, bunun ücretli bir servis olduğunu söylemeliyiz. Yine de, daha detaylı bilgiler için operatörünüzü arayarak konuşabilirsiniz.
Üçüncü parti uygulamalarla da Android ya da iPhone telefonunuzu koruma altına alabilirsiniz.

Örneğin, Mr. Number. Bu uygulama, Android ve iOS tarafında kullanılabilir. Ücretsiz sürümünde, belli bir sayıda numara engellenebiliyor ve spam mail atanların kimlikleri belirlenerek engellenebiliyor. Ücretsiz sürümün can sıkan tarafı ise, size reklamlar göstermesi. Tabii ücret ödeyerek daha gelişmiş ve reklamsız sürümüne geçmek de mümkün.

Bir diğer uygulama ise, Phone Warrior uygulaması. Bu uygulama da Android ve iOS tarafında spam mesajları ve numaraları engelleyebiliyor. Kolay da bir kullanıma sahip.
Yine de, özellikle uygulama mağazalarında bu tipte pek çok farklı uygulama bulabilmek münkün. Eğer bu tip bir uygulama indirme düşünceniz varsa, indirmeden evvel yapılan yorumları okuyarak da hareket edebilirsiniz.

>> Sosyal Medya Doğruları Söylüyor Mu? Bilgi Kirliliğini Önlemek Mümkün


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here