Sosyal Medya Doğruları Söylüyor Mu? Bilgi Kirliliğini Önlemek Mümkün

Cristiano Ronaldo Coca-Cola olayı

Sosyal medya doğruları söylüyor demek aslında tamamen mümkün değil. Konuyla ilgili çok fazla araştırma var ve bilgi kirliliğinin yoğun olduğu söyleniyor. Hadi gelin konuyla ilgili detaylara birlikte bakalım.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda yoğun bir şekilde bilgi paylaşımı yapılıyor. Normal şartlarda herhangi bir konuda kesin ve teyit edilmiş bilgi almak için biraz beklemek gerekiyordu. Mesela akşam ortaya çıkan gelişmeler için ancak yarının gazetesinden bilgi almak mümkündü. Bu durum ciddi bir zaman kaybı yaratıyordu.

Bugün ise insanlar istediği her zaman sosyal medya üzerinden çeşitli bilgilere ulaşabiliyor. Yaşanan olaylar saniyesi saniyesine takip edilebiliyor. Bu yöntemler sayesinde bilgiye erişim çok daha hızlı gerçekleşiyor. Bütün dünyada ne yazık ki konuyla ilgili bazı bilgi kirliliği haberleri geliyor. Sosyal medya platformları büyük oranda bilgi kirliliğine neden oluyor.

Sosyal medya doğruları söylüyor demek mümkün mü?

Hatırlayacağınız üzere Donald Trump ile alakalı çok büyük bir tartışma başlamıştı. Sosyal medya üzerinden yayılan bilgi kirliliği nedeniyle onun seçmenleri kandırabildiği söyleniyordu. İşin aslına bakacak olursak Facebook bu işin içindeydi ve bilgi kirliliğini yaydı. Elbette konu ile ilgili Facebook yöneticileri bir şey yapmadı fakat sosyal medya platformlarında aşırı derecede bilgi kirliliği oluştu.

Sosyal medya doğruları söylüyor

Herhangi bir bilginin doğru olup olmadığını anlamak için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Mesela ilk olarak resmi kaynaklara ulaşmaya çalışın. Ekran görüntüleri yayınlanmışsa buna hemen güven duymayın. Farklı platformlar üzerinden haberleri sorgulamaya çalışın. Ayrıca gördüğünüz bütün haberlere karşı şüpheci yaklaşın. Son olarak yalnızca manşetlere bakıp haberi yorumlamaya çalışmayın.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan bilgileri kontrol etmek mümkün

İsteyen herkes sosyal medya platformları üzerinden verilen haberleri sorgulayabilir. Ayrıca arama yaparak bu haberin doğru olup olmadığı görülebilir. Her ne kadar çok fazla yayın olması bilgi kirliliğine neden olsa bile aynı zamanda doğrulama imkanı ortaya çıkarıyor.

Önümüzdeki günlerde muhtemelen bu konuda sosyal medya devleri bazı adımlar atacaktır. Peki sizce sosyal medya üzerinden yayınlanan haberler güvenilir mi?

İlgili Haberler:

>> Twitter Resmi Şirket Haline Geldi: Sosyal Medya Yasası Etkisini Gösteriyor

>> Twitch Sahte Hesapları Teker Teker Tespit Edip Ortadan Kaldırıyor: Hesabınız Silinmiş Olabilir


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here