Jabra Elite 85t gerçek kablosuz kulaklık yorumları ve inceleme

Jabra Elite 85t, gerçek kablosuz kulaklık olarak lanse edilen ürünler arasında en başarılı üyelerden bir tanesi. Ufak boyutları ve konforlu kullanımı sayesinde ön plana çıkan ürün, aynı zamanda aktif gürültü engelleme özelliği sayesinde de müzik deneyimleriniz ve telefon görüşmeleriniz için ekstra kalite sunabiliyor.

Günümüzde pek çok ürün için pek çok farklı seçenek var, ama öte yandan pek çok kullanıcı, “pek çok farklı amaç için tek bir ürün” düşüncesiyle hareket edebiliyor. Bu, hem daha pratik kullanım hem de maddi olarak tasarruf anlamlarını taşıyor. Dolayısıyla Jabra da bu çizgide hareket ederek Elite 85t’yi ortaya çıkardı diyebiliriz. İster evinizde olun, ister yürüyüşte; ister spor yapıyor olun, istesenir de ofiste… Elite 85t’yi hayatınızın pek çok farklı noktasında kullanabilirsiniz.

Jabra Elite 85t, gerek taşıma kutusu (aynı zamanda şarj kutusu), gerekse de kulaklıklar itibarıyla oldukça şık bir ürün. Hem kutuda hem de kulaklıklar üzerinde Jabra logosuna yer verilmiş, ki bunlar dışarıdan bakıldığında rahatlıkla fark edilebilir detaylar.

Jabra Elite 85t ‘nin Her Bir Kulaklığı 7 Gram Ağırlığında

Kulaklıklar takılı bir şekilde kutuyu ufak cebinizde dahi taşıyabiliyorsunuz. Kutunun yalnızca 45.1 gram ağırlıkta olduğunu belirtelim. Her bir kulaklık da 7 gram ağırlıkta, yani oldukça hafifler.

Tabii bu tip ufak ve hafif boyutlarda ürünler kullanılırken genelde şu soru sorulur, hatta zihinlerde şüpheler oluşur: “Ya yolda hareket halindeyken kulaklıklar kulağımdan düşer ve kaybolursa?”

Bu tip ürünlerde, “kulakta konforlu ve sağlam tutuş hissi” oldukça önemlidir ve Jabra Elite 85t’nin de kulakta gayet sıkı ve rahatsız etmeyen bir tutuş hissi sunduğunu söyleyebiliriz. Hareket halindeyken, hafif koşularınızda ya da bisiklet sürüyorken “Kulağımdan düşer mi?” diye endişe etmenize gerek yok.

Ürün, küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı kulaklık başlıklarıyla geliyor ve kulağınıza en uygun olanı seçebiliyorsunuz. Bu başlıklar yarı açık tasarıma sahip oldukları için de uzun süreli kullanımlarda bile kulaklarınız rahatsız olmuyor.Jabra Elite 85t

Öte yandan, ürünümüzün IPX4 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası bulunuyor. Yani spor yaparken terlediğinizde, ürüne hafif su sıçramaları gerçekleştiğinde ya da hafif yağmurlu havalarda kullanırken “Acaba sorun olur mu?” diye endişe etmenize gerek yok.

Bluetooth 5.1 bağlantı teknolojisi ile saniyeler içerisinde mobil cihazınıza bağlanabiliyor

Jabra Elite 85t’yi Bluetooth 5.1 kablosuz bağlantı teknolojisi aracılığıyla Android ya da iOS işletim sistemli akıllı cihazınıza saniyeler içerisinde bağlayabilirsiniz. Gelişmiş kullanım deneyimleri için Jabra’nın Sound+ uygulamasını da kurmanızı öneririz. Bu sayede kendinize göre daha özel deneyimler elde etmeniz de mümkün olacaktır.

Biz, ürünü Android tarafında deneyimledik ve hem saniyeler içerisinde bağlantı kurduk. Hem de uygulama aracılığıyla müzik ve telefon görüşmeleri tarafında tatmin edici sonuçlarla karşılaştık.  YouTube ya da Netflix üzerinden bir şeyler izlediğinizde de ses ve görüntü arasında senkron sorunu yok. Ürünü 8 cihaza kadar eşleştirebildiğinizi de belirtelim.

Tabii ki kulaklıkların üzerinde yer alan düğmelerle şarkıları devam ettirebiliyorsunuz. Gelen aramaları yanıtlayabilir ya da sesli asistanlara komutlar verebilirsiniz. Ürünün Siri ve Google Asistan’a destek verdiğini belirtelim. İsterseniz Jabra’nın uygulaması aracılığıyla düğmelere farklı görevler de atayabilirsiniz.

Jabra Elite 85t 12 mm hoparlörlere ve 6 tane mikrofona sahip

Jabra Elite 85t, SBC ve AAC ses kodeklerine destek veriyor. Yani bu kulaklıklarla yüksek kalitede işitsel detaylara erişebilirsiniz.

Bir kulaklık test ettiğimizde, evvela pek çok farklı müzik türünden örnekler dinliyoruz. Sonrasında videolar izliyor ve finalde de hem iç hem de dış mekânlarda telefon görüşmeleri gerçekleştiriyoruz.

Ne tür müzikler dinliyorsunuz? Pop, rock ya da hip hop mu? Elite 85t’nin pek çok farklı müzik türleri için derin bass’lar veriyor. Hem de temiz tizler sunabildiğini, vokal detaylarını net bir şekilde verebildiğini, dolayısıyla da dinlediğiniz müziklerden keyif alabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Telefon görüşmeleri tarafına geldiğimizde de pek çok kulaklığa kıyasla Elite 85t’nin daha net sonuçlar veriyor.  Neredeyse seste hiç dijitalleşme olmayan, kesintisiz kablosuz deneyimler sunabildiğini söyleyebiliriz. Altılı mikrofon sistemi, rüzgârı ve çevredeki pek çok işitsel detayı engelleyebiliyor. Ve daha berrak ses kalitesiyle görüşmeler yapabilmenizin önünü açıyor.
Ayrıca video izlemeler esnasında ses ve görüntü senkronu tarafında neredeyse hiç sorun yaşanmıyor.

Tabii kaliteli ses deneyimi için Jabra’nın bu ürününde yer verdiği pek çok teknoloji var. Şimdi biraz da onlardan bahsedelim.

Jabra Advanced ANC (Aktif Gürültü Engelleme) ve Hearthrough (Şeffaf Mod) özellikleri bir arada

Kendi adıma konuşmam gerekirse, müzik dinlerken çoğu zaman dış sesleri hiç duymak istemiyorum. İnsan sesleri, trafik gürültüsü ya da başka bir dış detayla karşı karşıya gelmek istemiyorum. Jabra’nın aktif gürültü engelleme teknolojisi, burada gerçekten ciddi bir iş çıkarıyor. Aktifleştirdiğiniz takdirde, bir uçakta ya da bir metroda seyahat ediyor olsanız bile dış seslerle vedalaşıyorsunuz. Özellikle metrolarda, araç hızlandığında oluşan sesleri biliyorsunuzdur. İşte bu seslerin neredeyse tamamen yok olduğunu düşünebilirsiniz.Jabra Elite 85t

Hearthrough, yani şeffaf mod sayesinde de bir şeyler dinliyorken bile çevrenizde olup biten detayları duyabilmeniz hedefleniyor. Yani Jabra, size iki güzel çözüm sunuyor ve isteğinize göre anında aktifleştirebiliyor ya da kapatabiliyorsunuz. “Bitti mi?” derseniz, “Hayır, bitmedi!” diye cevaplayabiliriz.

Jabra’nın uygulaması aracılığıyla bu iki mod için de seviye ayarlaması yapabiliyorsunuz, düşükten yükseğe doğru.

Başarılı pil ömrüyle yarı yolda kalmadan günü tamamlayabilirsiniz

Gerçek kablosuz kulaklıklar için pil ömrü önemlidir. Hatta gelişmiş izolasyon ve ses teknolojileri olan kulaklıklar için daha da önemlidir. Öyle ya, gelişmiş teknolojileri kullanırken pil ömründen ciddi ölçüde feragat edilebilir. Neyse ki Elite 85t için korkutucu bir durum söz konusu değil.

Ürün, tek şarj ile aktif gürültü engelleme modu açık kullanıldığında 5.5 saate kadar deneyim sunabiliyor. Ki taşıma ve şarj kutusundaki pil kapasitesini de dahil edersek toplamda yaklaşık 20 saati görebiliyor. ANC modu kapalıyken de tek şarj ile yaklaşık 7 saat kullanım imkanı. Kutudaki şarj kapasitesiyle de toplamda 31 saatlik kullanımı sunabiliyor. Önerimiz, çok gürültü ortamlar haricinde aktif gürültü engelleme modunu açmanıza gerek yok. Yalnızca ihtiyacınız olan anlarda aktifleştirirseniz gerçekten tek şarj ile uzun süreli kullanımlar elde edebilirsiniz.

Bu arada, eğer Qi sertifikalı bir kablosuz şarj pediniz varsa, bu kulaklıklarınızı da kablosuz olarak şarj edebileceğinizi belirtelim. Yani sadece Type-C kabloyla değil, kablosuz olarak da cihazınızı şarj edebilirsiniz.

Ürün, kablolu şarj ile 3 saatte, kablosuz şarj ile de 3,5 saatte tamamen şarj oluyor.

İlgili haberler

>> Jabra Elite 75t Yorumları ve incelemesi: Gerçek Kablosuz Deneyimi ve Üstün Kalite