John McAfee Yakalandı: Bakın İnsanları Nasıl Dolandırmış!

John McAfee hakkında

Yazılım ve kripto para sektörünün en popüler isimleri arasında yer alan ve hakkında uzun bir süredir arama emri çıkarılan John McAfee yakalandı. İşte onun kurduğu dolandırıcılık sistemleri ve daha fazlası.

Bilişim Dünyasının yaramaz çocukları arasında yer alan John McAfee yakalandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından McAfee’ye dava açılması herşeyin başlangıcı olmuştu. Hemen ardından ABD Hükümeti de dahil olmak üzere, birçok kurum ve kuruluş kendisi hakkında şikayetçi oldu. Yazılım ve kripto para Dünyasının 74 yaşındaki bu ağır abisi, İspanya’da tutuklandı.

Ortalığı birbirine katan John McAfee Yakalandı

John McAfee 2017 ile 2018 yıllarında 7 ICO etkinliği içerisinde yer aldı ve buralarda kripto paralar topladı. Yaklaşık olarak 11,6 milyon dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum topladığı söyleniyor. Böylece tarihin en büyük dolandırıcılıklarından bir tanesini gerçekleştirmiş oldu. Üstelik bunu uzun yıllardır devam ettirebiliyor.

John McAfee yakalandı

Onunla ilgili iddialar elbette sadece bundan ibaret değil. Aynı zamanda 5 kez vergi kaçırma gibi suçlamaların da yapıldığı söylenebilir. Tüm bu suçlar nedeniyle John McAfee Yakalandı ve 30 yıl hapis cezası alma ihtimali ortaya çıktı. Her bir vergi kaçırma suçu için yaklaşık olarak 5 yıl hapis yatması istenecek. Üstelik bu sadece vergi kaçakçılığı ile alakalı olan kısmı. Bunun dışında çok daha fazla suçtan aranıyor. Onları da ekleyince gerçekten de ortaya çok büyük rakamlar çıkıyor.

McAfee, 30 yıl hapis cezası alırsa oradan çıktığında 104 yaşında olacak. O, böyle bir ceza alacağını zaten biliyordu. Bu nedenle İspanya başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde saklandı. Şimdiye kadar John McAfee Yakalandı gibi bir haber duyulmaması onun başarılı bir şekilde kaçabildiğini gösterdi. Son olarak 23,1 milyon dolarlık kripto para ödemesinin yapılmamasını da eklemek gerekiyor. Böyle bir durumda hapis cezasına ek olarak para cezası da alabilir. Sizce onun bu kadar uzun bir zamandır kaçabilmesini sağlayan neydi? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Uzmanından Cevaplar: Kurumlar Ağ Güvenliği Konusunda Nasıl Hareket Etmeli?

>> Picus Security Gartner’ın Cool Vendors raporunda yer alan ilk Türk Siber güvenlik şirketi oldu!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here