Kariyer.net kullanıcı verileri çalındı! İşte o açıklama!

Kariyer.net kullanıcı verileri çalındı! İşte o açıklama!

siber
Man and woman are talking through a video call.
Google News Abone Ol

Kariyer.net kullanıcı verileri bugün yapılan açıklamaya göre resmen çaldırılmış. Peki, kaç kullanıcı tehlikede? Ne yapmak gerekiyor?

Teknoloji dünyasında sık sık veri ihlalleri ile karşılaşıyoruz. Facebook’un Cambridge Analytica skandalı ile patlak veren kişisel verilerin korunması kanunu, kullanıcıların verilerini korumak için yeniden inşa edilmişti. Bu süreçten sonra yaşanacak olan ihlallerde bu kanun devreye giriyordu. Bugün ise Kariyer.net kullanıcı verileri hakkında kan donduran bir açıklama yapıldı.

Kariyer.net’ten gelen açıklamalara göre 50.000 adet kullanıcının verisi çaldırılmış. Aktarılan bilgilerde; 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla bu olayın ortaya çıktığı ifadeleri yer alıyor.

Kariyer.net kullanıcı verileri

Eğer Kariyet.net hesabınız varsa mutlak suretle şifrenizi değiştirmeniz gerektiğini belirtelim. Şifrenizi değiştirirken hem harf hem sayısal rakam hem de işaretler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kariyer.net hesabınızın şifresini buradan değiştirebilirsiniz.

Kariyer.net kullanıcı verileri hakkındaki resmi açıklama

“Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun ‘Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler’ başlıklı 12’nci maddesinin (5) numaralı fıkrası ‘İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.’ hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hiz. AŞ tarafından Kurumumuza gönderilen yazıda özetle; İhlalin Kariyer.net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği, İhlalin 10.08.2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği, İhlalden etkilenen verilerin, ‘email adresi’, ‘kullanıcı şifresi’, ‘isim soyad’, ‘doğum tarihi’, ‘telefon numarası’, ‘profil fotoğrafı URL link bilgisi’, ‘yaşadığı il’, ‘yaşadığı ilçe’ bilgileri olduğu, İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu, İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak adaydestek@kariyer.net adresinden ve 0216 468 76 00 numarasından bilgi alabilecekleri ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18.08.2020 tarih ve 2020/634 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.”

İlgili Haberler

>> İşte Siber Güvenlik Alanında Gartner Raporunda Yer Alan İlk Türk Şirketi!

>> Siber dünyanın baş belası Emotet hortladı!

>> Türkiye’de Netflix üzerinden kaç siber saldırı gerçekleştirildi?


CEVAP VER