Facebook Kullanıcı Verileri Çalındı Mı? Şirketten Açıklama Geldi!

Facebook komutlu mesaj özelliği

Geçtiğimiz günlerde Facebook ve bağlı pek çok servisin çökmesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündem oldu. Peki ya Facebook kullanıcı verileri tehlikede mi?

Facebook, geçtiğimiz günlerde nadir görülen bir durumla karşılaştı. Dünyanın en popüler sosyal medya platformu, dünya çapında yaklaşık 7 saat boyunca hizmet veremedi. Tabii Facebook’un diğer platformları Instagram ve WhatsApp’ta da durum aynıydı. Deyim yerindeyse dünyanın yarısı, saatler boyunca sosyal medyada gezinemedi, arkadaşlarıyla iletişim kuramadı. Hatta bu süreçte çok sıkıldığını söyleyenler bile var. Demek ki sosyal medya olmadan da bir dünya mümkünmüş dedirtti. Tabii bu, Facebook öncesi dönemde yaşayan kullanıcılar için zor olmasa gerek. Lakin yeni jenerasyon için aynı şeyleri söylemek güç. Öyle ya, neredeyse bu teknolojilerin içine doğdular.

Yapılan çalışmaların ardından Facebook’tan açıklama geldi ve “özür” dilendi. Tabii bu platformlar yine sıkıntısız olarak çalışmaya başladı ve dijital yaşam da kaldığı yerden yoluna devam ediyor. Peki bu sıkıntılı süreçte kişisel verilere bir zarar geldi mi dersiniz?
Biliyorsunuz, kişisel veriler oldukça önemli ve son yıllarda bu konuyla ilgili pek çok çalışma yapılıyor, kanunlar güncelleniyor. Kötü niyetli kişiler, zaman zaman bu verileri ele geçirmek için saldırılar düzenliyor ve başarılı oldukları taktirde de bilgiler satışa çıkarılabiliyor. Bu haliyle çok tehlikeli.

Facebook Kullanıcı Verileri Çalındı Mı? Şirketten Açıklama Geldi!

Gelen söylentiler, pek çok Facebook kullanıcısının özel bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçtiği yönündeydi. Konu hakkında resmi blog üzerinden açıklama yapan yetkililer ise, bu kesintinin şirket içi kaynaklı olduğunu, dolayısıyla kişisel verilerin üçüncü parti kişilerin eline geçtiğine dair herhangi bir kanıt olmadığını ifade etti. Ayrıca yetkililer, bu tip büyük çaplı sorunların gelecekte tekrarlanmaması adına yeni önlemler alacaklarını ve kullanıcıların yaşantılarına olumsuz anlamda etki eden bu sıkıntılı süreç için özür dilediklerini de ifade etti.

Facebook kullanıcı verileri: Kesintiden milyarlarca kişi, basit tabirle dünyanın yarısı etkilendi diyebiliriz

Facebook, bir süre önce yeni güncelleme yayınlamış ve Instagram DM ile Facebook Messenger platformlarının ortak olarak toplu sohbetlere açık hale getirildiğini bildirmişti.

Facebook, Statista verilerine göre, 2021’in ikinci çeyreği itibarıyla 2.89 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu da onu dünyanın en büyük sosyal medya platformu yapıyor. 2021’in ilk çeyreğinde ise, 3.5 milyar insanın Facebook ürünlerinden en az bir tanesini (Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger) her ay kullandığı belirtilmişti. Dolayısıyla yaşanan kesintinin nasıl bir etki yarattığını az çok tahmin edebilirsiniz.

> Squid Game İlginç Bilgiler: Senaryo Başta İstenmedi, Yönetmen PC’sini Sattı ve Dahası