KOBİL dijital ekosistem platformu mPower ile Avrupa’nın güvenliğine talip

KOBİL, dijital kimlik uygulaması, mPower

KOBİL, dijital ekosistem platformu mPower ile Avrupa Birliği ülkelerinin data güvenliğine talip oldu.

.

Avrupa Birliği’nin kurmayı planladığı Avrupa Gelecek Fonu; Almanya merkezli dijital güvenlik firması Kobil’in gündemine girdi. Toplam 50 ülkede 150 bankanın güvenlik uygulamalarını yürüten KOBİL’in Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun “AB’nin Amerika ve Çinli teknoloji şirketlerine karşı hamlesi güvenlik alanında da yeni bir açılım gerektiriyor. Bu ihtiyacı 8 yıl önce öngörerek; 50 milyon dolarlık yatırım ile mPower isimli platform için çalışmaya başladık ve yakın zamanda hayata geçirdik. Bu benzersiz çözüm ile Avrupalı şirketlerin kuracağı dijital platformların güvenliğini sağlayacağız” dedi.

ABD’nin ticaret savaşları politikası ve Google, Apple, Amazon; Microsoft gibi dev Amerikan şirketlerinin yanısıra Baidu, Alibaba ve Tencent gibi Çinli teknoloji şirketlerine karşı yeni önlemler almayı planlayan AB, 100 milyar dolar yatırım yaparak Avrupa Gelecek Fonu kurmayı amaçlıyor.. AB’nin bu hamlesinin oyunun kurallarını değiştireceğini aktaran İsmet Koyun, şunları söyledi; “Amerikalı ve Çinli şirketlerin iletişim platformlarının etkisi ölçülemez boyutlara ulaştı, bu da güvenlik kaygılarını yükselişe geçirdi. Yerine her ne uygulama gelirse gelsin ana amaç veri güvenliğini korumak olmalı.  Yıllarca Google, Facebook ve Amazon gibi şirketlerin bilgilerimizi kullanmalarına seyirci kaldık. Oysa ki bu değerli bilgilerin korunması çok kritik önem taşıyor.” 

8 yılda 50 milyon dolarlık yatırım 

AB’nin Avrupalı şirketleri fonlamak için attığı bu adımın, veri güvenliğinin sadece kişisel boyutta değil, ulusal ve kıtasal boyutta bir tehdit oluşturduğunu da kanıtladığına dikkat çeken Koyun, gelinen noktada kişisel verilerin öneminin anlaşılmasının kayda değer olduğunu belirtti. Koyun, 2011 yılından bu yana üzerinde çalıştıkları mPower platformu için toplam 50 milyon dolarlık yatırım yaptıklarına dikkat çekerek, ”mPower, datayı Facebook ya da Google gibi şirketlerle paylaşmak yerine, kuruluşların kendi eko sistemlerini oluşturmalarına olanak sağlıyor. Dünyada bir ilki başardık ve benzeri olmayan bir platform ortaya çıkardık. Bundan sonraki hedefimiz Avrupalı şirketlerin Facebook, Amazon, Google gibi devlerle rekabet edebilecek yeni dijital platformlarının güvenliğini sağlamak olacak” diye konuştu.

AB’nin güvenli limanı:KOBİL 

Şirketin genel merkezi olan Almanya’dan 50 ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan Koyun, KOBİL tarafından güvenliği sağlanan platformlar üzerinden yılda 8 milyar işlem gerçekleştirildiğini dile getirdi. Koyun, “Kurulduğumuz tarihten 30 yıl sonra başta mobil ve internet bankacılığı müşterileri olmak üzere, 30 milyonu aşkın son kullanıcının dijital kimliğini birçok saldırıya karşı güvenli hale getiren bir şirket haline geldik. Kişisel veriler  alanında Avrupa’nın güvenli limanı haline geldik” dedi.

DE-CIX Oyun dünyasındaki yeni trendleri analiz etti

. . . . .