KOBİL dijital bankacılıkta SMS devri biriyor!

SMS

BDDK Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmesiyle dijital bankacılık işlemlerinde SMS şifrelerinin kullanılmasına son verilecek.

Yeni BDDK yönetmeliği ile birlikte 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren dijital bankacılık kanallarında ikinci faktör olarak cep telefonlarına gönderilen SMS şifrelerin kullanılması engelleniyor.

SMS ile şifre alma devri bitiyor!

KOBİL Grup Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Koyun, “Güvenliğin arttığı noktada kullanıcı deneyiminin bozulmaması çok önemli. Biz bu teknolojiyi uzun yıllardır kullandığımız için uyumda sorun yaşamayacağız.” dedi.

SMS

Koyun, SMS kanalının güvensiz görülmesi ve hassas müşteri verilerinin bu kanal üzerinden iletiliyor olmasının riskli bulunması nedeniyle bankaların. artık daha güvenli yöntemlerle iki faktörlü doğrulama yapmak zorunda kalacağını söyledi.

5G kullanıcı sayısı önümüzdeki beş yıl içinde ne kadara ulaşacak?

Bu faktörlerden ilkinin kişinin kullanıcı adı, TC kimlik numarası gibi “bildiği”, ikincisinin de kişinin “sahip olduğu” ya da “biyometrik bir karakteristiği olan” bir unsur olabildiğini kaydeden Koyun, şöyle konuştu: “Sahip olunan faktör olarak genelde müşteriye ait, banka tarafından onaylanmış cep telefonu kullanılıyor.

Biyometrik unsurlara örnek olarak ise. yeni çipli TC Kimlik kartlarının içinde yer alan parmak izi ya da kişinin fotoğrafı verilebilir. Biometrik doğrulamanın önümüzdeki dönemde yaygınlaşması beklenmekle birlikte, bankaca onaylanmış .cep telefonuna gönderilecek ve müşteri tarafından gerçekleştirilen işleme ait tüm detayları da içerecek bir “dijital onay” ile bankaların kısa vadede yeni düzenlemeye uyum sağlaması bekleniyor.”

Kullanıcıların hayatı kolaylaşacak

Koyun, KOBIL Grup’un bankaların yeni düzenlemeye uyum sürecinde ihtiyacı olan teknolojiyi uzun yıllardır sağladığına işaret ederek, Ödeme Sistemleri Direktifi’ne (PSD2) hem kurumsal hem bireysel müşteri kanallarında. uyumlu dijital kimlik çözümlerinin birçok Avrupa Bankası’nda kullanıldığını söyledi.