Kredi Kartı Kullananlar Bu Habere Dikkat: BDDK Uyardı!

Samsung yeni kredi kartı

BDDK tarafından kredi kartı kullananlar için yayınlanan bir uyarı gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’de milyonlarca kişi kredi kartı kullanıyor ve herkes bu kuruluşun açıkladığı kurallara uymak zorunda. Aksi takdirde çeşitli cezai işlemler uygulanabiliyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan kurumun bu sefer nasıl bir uyarıda bulunduğuna göz atalım.

Bankalarla ilgili işleri düzenlemeyi ve Türkiye’nin mali disiplinine katkıda bulunmayı hedefleyen kurum, kredi kartı kullanıcılarına da çok önemli uyarılarda bulunabiliyor. Yayınlanan yeni bir düzenleme ile birlikte, Türkiye’deki kullanıcılar artık yabancı şirketlerin mail hesaplarından mesaj alamayacak. Elbette bu engel sadece banka mesajları için geçerli olacak.

Kredi kartı kullananlar internet bankacılığı üzerinden mail alacak

Ekonominin en önemli direklerinden bir tanesi olarak kabul edilen bankalar, aynı zamanda çok ciddi bir veriye sahip. Size ait kimlik bilgilerinden tutun da ikametgah adresine kadar neredeyse her şey bu bankalarda kayıtlıdır. Sizlere gönderilen mailler içerisinde bazen bu tür bilgiler yer alabiliyor. BDDK’ya göre böyle durumlar mağduriyete yol açabilir. Her ne kadar bu pek yaygın olmasa bile, yine de görülmüş bazı örnekleri mevcut.kredi kartı kullananlar

Dünya genelinde kullanılan mail hesapları genellikle yabancı kaynaklardır. Örneğin Gmail, Google tarafından geliştirilmiş bir mail alıp verme platformudur. Yine aynı şekilde Yahoo ve Yandex benzer mail sistemlerine sahip. Kredi kartı kullanan kişiler bundan sonra bu tür şirketlerin mail platformlarından banka mesajı alamayacak. Bunu yerine bankaya ait internet hesabını kullanabilecek. Ayrıca isteyen yine bankanın uygulaması üzerinden mesaj alabilecek.

BDDK tarafından yapılan açıklamalarda, bu tür bilgilerin hassas olduğu ve kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde büyük sorunlar oluşturabileceği söylendi. Bildiğiniz üzere size ait bir kaç özel bilginin kayıt altına alınması halinde, rahatlıkla banka hesap bilgileriniz ele geçirilebiliyor. Böyle bir durumda, kredi kartı kullananlar hesabında bulunan bütün paraların çekilmesi de dahil olmak üzere son derece kötü durumlarla karşılaşabilir. Sizce BDDK tarafından alınan bu karar, kullanıcı güvenliğini sağlayabilecek mi? Tahminlerimizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Realme C11 özellikleri şimdiden belli oldu! Fiyat çok uygun olacak!

>> iOS 14 nasıl yüklenir? Hangi iPhone iOS 14 alacak?