Adobe Flash dönemi yıl sonunda tarihe karışacak

Adobe Flash dönemi yıl sonunda tarihe karışacak


Adobe Flash Player uygulaması resmen kaldırılıyor. Adobe, bir açıklama yayımlayarak multimedya aracını 31 Aralık 2020’de sonlandıracağını duyurdu. 

Adobe Flash uygulaması tarihe karışıyor. Bir süre önce Flash’ın fişinin çekileceğini belirten teknoloji şirketi Adobe, bu kez uygulamanın sonlandırılacağı kesin tarihi de verdi. Kullanım Ömrü Sonu’na (EOL) gelen araç, 31 Aralık 2020 gününden itibaren tarihe karışacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde merkezi bulunan teknoloji şirketi, açıklamayı resmi web sitesi üzerinden yaptı.

Flash Player bir dönemin önemli multimedya araçlarından biriydi, hatta bir süre YouTube tarafından da kullanılıyordu. 1990’ların sonunda hayatımıza giren Flash, platformlar arası, tarayıcı tabanlı bir çalıştırıcı olarak işlev görüyor. Adobe Flash Player sayesinde çeşitli ekran ve İnternet tarayıcılarında içerik (oyun, animasyon vb.) ve videoları görüntüleyebiliyoruz. Günümüzde ise teknolojik gelişmelerin sonucunda Flash Player yerine HTML 5 ve CSS 3 tercih etmekteyiz.

Adobe’un açıklamasıyla birlikte, 31 Aralık 2020 günü, 24 yıl önce Macromedia Flash ile başlayan sürecin sona ereceğini öğrendik. Şirket, 31 Aralık 2020 gününden önce uygulamayı kullananların uygulamayı cihazlarından kaldırmasını istedi. Çünkü yeni güvenlik ve gizlilik güncellemeleri yapılmayacağı için güvenlik açıkları oluşabiliyor. Bu sebeple şirket, güvenlik açıkları yaşanmaması için Flash kullanıcılarını net şekilde uyardı.

Adobe Flash Player indirme bağlantıları her yerden kaldırılacak

Şirket yaptığı açıklamada, 31 Aralık gününden itibaren yalnızca güncellemeleri değil, İnternet sitelerinde yer alan Flash Player indirme linklerini de kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti. Adobe, bu amacı ile destek sağlamadığı bir uygulamanın indirilmesinin ve kullanıcılar açısından doğacak mağduriyetlerin engellenmesini sağlamak istiyor.

2007 yılında çıkan iOS işletim sistemi o tarihten beri Flash’ı desteklemiyor. ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, 2010 yılında yaptığı açıklamada, Flash’ı desteklememe gerekçeleri olarak ise uygulamanın güvenlik açıklarını gösteriyordu. O tarihlerde Adobe, Apple şirketine karşı savunma yapsa da nihayetinde Apple’ın ardından diğer büyük teknoloji şirketleri Google, Facebook, Microsoft ve Mozilla da Flash’ı desteklemeyeceklerini duyurmuştu. Adobe’un Flash Player’ı kaldırma kararı almasının sebebi güvenlik açıklarından ötürü tüm bu yaşananlar olarak biliniyor.

>> Adobe Flash temelli kötü amaçlı bir yazılım keşfedildi

>> Google Flash desteğini çekiyor!

>> Adobe Flash Apple için tarih oldu!


CEVAP VER