Kredi Kartınızı iPhone Telefonunuzun Yanında Tutuyorsanız Dikkat!

iPhone telefonlar için üretilen pek çok farklı koruyucu kılıf var. Hatta bu kılıfların bazılarında, kredi kartlarınızı yerleştirebilecek bölmeler de bulunuyor. Bu da hepsi bir arada çözüm olarak daha kolay kullanılabilirlik sunduğu için tercih edilebiliyor. Peki, sunulan bu kolaylığın aynı zamanda büyük bir riske de davetiye çıkardığını biliyor musunuz?

Eğer iPhone telefonunuz için koruyucu bir kılıf almayı düşünüyorsanız, piyasada pek çok seçenek var. Ama bize sorarsanız kartlarınızı ve iPhone’unuzu aynı noktaya yerleştirmeyin.

“Neden?” derseniz…

Ya telefonunuzu kaybederseniz? Öyle ya, telefon kılıfında yer alan kartlarınızı da kaybetmiş olacaksınız.

“Olsun, yeni kartlar çıkarabilirim” diye düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

Zira eğer mobil bankacılık tarafında işlemler yapıyorsanız ve telefondaki bazı kilitleri aktifleştirmediyseniz, hem telefonunuzu hem de kartlarınızı eline geçiren yabancı biri, banka hesabınızdaki paranızı da çalabilir…

Cnet’te yer verilen ve bir Reddit kullanıcısının yakın zamanda başına gelen olayları anlatan haberi sizler için özetlemek gerekirse…

Yakın zamanda bir Reddit kullanıcısı, iPhone telefonunu kaybetti. Telefonunun koruyucu kılıfı, aynı zamanda kartlarını yerleştirebildiği bölmelere de sahipti. Dolayısıyla telefonu bulan ya da çalan kişi, kartları da kullanabilirdi… Öyle de oldu.

Peki bunu nasıl yapabildi?

iPhone telefonlarda, ekran kilidi aktif olsa bile bazı detaylar hâlâ kullanılabiliyor. Örneğin, banka kartıyla bir alışveriş yapıldığında, “Bu alışveriş size mi ait?” diye gelen doğrulama mesajına cevap verilebiliyor. Çünkü ekran kilidi, gelen mesajlara hızlı cevaplar vermeyi ve Siri kullanımını kısıtlamıyor. İşte kötü niyetli kişiler de bu noktadan yol alarak paranıza göz koyabiliyor, dahasını da yapabiliyor. Zira bahsini ettiğimiz Reddit kullanıcısı, bu yöntem sonucunda 9200 dolarını da çaldırmış.

Kredi Kartınızı iPhone Telefonunuzun Yanında Tutuyorsanız Dikkat!

Peki ne yapmak gerekiyor?

Kilit ekranı aktifken gelen mesajları yanıtlama ve Siri kullanımı gibi özellikleri de kilitleyebilirsiniz. Böylece yetkisiz birinin cihazınızı kullanmasını tamamen engelleyebilirsiniz.

iPhone’da kilit ekranı aktifken gelen mesajları yanıtlama özelliğini kapatmak için…

1. Ayarlar bölümüne gidin
2. Face ID & Passcode başlığını seçin
3. Şifrenizi girin
4. Mesajla Yanıtla başlığına gidin ve aşağıdaki Kilitliyken Erişim Sağla başlığının yanındaki sürgüyü kapatın.

Ekran kilitliyken diğer özelliklerin kullanımını devre dışı bırakmak için…

1. Ayarlar başlığına gidin
2. Face ID & Passcode başlığını seçin
3. Şifrenizi girin. Karşınıza pek çok seçenek çıkacak. Hangi seçeneklerin aktif olup hangilerinin devre dışı bırakılması gerektiğine karar verebilirsiniz.
4. Kilitliyken Erişim Sağla başlığının yanındaki sürgüyü kapatın.

İlgili Haberler

>> Amerikalılardan Sony PlayStation’a Suçlama!