Lenovo, IBM x86 Sunucu Birleşmesi Tamam


Lenovo ve IBM, bugün Lenovo’nun IBM’in x86 server iş biriminin satın alma denetiminin tamamlandığını ve tarafların 1 Ekim 2014 itibariyle çalışmalara başlayacağını duyurdu. Bu satış,  Lenovo’yu 42.3 milyar dolarlık pazarda 3. büyük oyuncu yapacak.

Lenovo anlaşmanın tamamlanması ile, System x, BladeCenter ve Flex System Blade serverlarını ve şalterlerini, x86 altyapılı Flex entegrasyon sistemlerini, NeXtsCale ve iDataPlex serverlarını ve ilgili yazılımları, blade network ağını ve bakım operasyonlarını devralacak. IBM, System z ana bilgisayarlarını, güç sistemlerini,  yedekleme sistemlerini, güç altyapılı Flex server’larını, PureApplication ve PureData gereçlerini bünyesinde saklayacak.

2014-09-29_IBM-Sys-X

Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanquing yaptığı açıklamada : “Satın alma sürecinin tamamlanmasıyla, Lenovo, yazılım ve cihazlar üzerine yapabileceklerine dünya çapında bir değer katacak, aynı zamanda bu anlaşma Lenovo’yu sunucu pazarında 3. büyük isim yapacak” dedi. Yang Yuanquing sözlerine şöyle devam etti : “Şimdiki önceliğimiz, güvenli bir entegrasyon süreci ve kullanıcılara yansıtılmayan başarılı bir geçiş gerçekleştirilmesidir. Lenovo’nun global ağını, etkisini ve operasyonel mükemmelliğini, IBM’in olağanüstü kalitesi, inovasyonu ve servisi ile birleştireceğiz. Bu eminim ki karlı büyümemize yardımcı olacak ve Lenovo’nun globalde lider olmasında bize rekabet avantajı sağlayacak.

Anlaşmanın temelleri, 2005 yılında Lenovo’nun IBM’den ThinkPad serisini satın almasıyla atıldı. Lenovo’nun Google ile devam etmekte olan Motorola Mobile satış işlemleri Lenovo’yu dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi yaparken, üç büyük akıllı ürün olan PC, tablet ve akıllı telefon üretiminde markanın pozisyonunu güçlendirmiş oldu.

2014-09-29_Thinkpad-Innovation

Lenovo Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Segmentten Sorumlu Başkan’ı Gerry Smith açıklamasında şunları söyledi :  “Bu anlaşma, güvenli ve sağlam bir teknoloji üreticisi ve aynı zamanda istekli bir global yatırımcı olarak uzun yılların deneyimi ile kazanılan güvenimizin iyi niyetli bir göstergesidir. Lenovo’nun büyük girişim planları devam ediyor. Zaman içerisinde, PC’de yakaladığımız başarıyı tekrarlayarak, üretim skalamızı ve operasyonel mükemmelliğimizi de kullanarak, her sektörde bu planları sağlıklı bir şekilde tamamlayacağız.”

Lenovo IBM’in x86 server sistemini ve takibindeki Flex ve x86 altyapılı PureFlex entegre sistemlerini devralarak, bu ürünler üzerindeki inovasyonları yönetmeye devam edecek. Bir sonraki aşamada, belirli aralıklarla IBM Lenovo’nun bakım hizmetlerine devam edecek. Böylece kullanıcılar, bakım esnasında değişiklik olmadan bu görülmez geçişi deneyimleyebilecekler.

IBM x86 server ekibi Lenovo’nun İştirakler Grubu bünyesinde görev alacaklar. Adalio Sanchez IBM’de x86 server hizmetine devam edecek ve Lenovo’daki bu kapasite ile, İştirak sistemleri senior başkan yardımcısı olarak Gerry Smith’e raporlama yapacak.

Satış bütçesi olan 2.3 milyar doların, 2 milyar doları nakit olarak ödenecek ve Lenovo stoklarında devir olacak.