İnanılmaz! LG, Lastik Gibi Uzayabilen Ekran Yaptı: Serbest Biçimli Ekran

Katlanabilir ekranlı telefon modelleri her geçen gün artıyor. Peki ya esnek ekran, ya da LG‘nin deyimiyle serbest biçimli ekran teknolojisine ne diyorsunuz? Evet, çekince uzayan ve buna rağmen görüntü kalitesi bozulmayan bir ekrandan söz ediyoruz. Bu teknoloji seri üretime geçiş yaparsa, önümüzdeki yıllarda, giyilebilir teknolojiler tarafında farklı çözümler görebiliriz. Dokunmatik ekranlı bir tişört düşünün mesela… İlginç olmaz mı?

Güney Koreli teknoloji firması LG, yeni ekran teknolojisini tanıttı. Serbest biçimli ekran olarak tanıtılan bu teknoloji için serbest biçimli ekran da diyebiliriz. Demo gösterimi yapılan ekran, 12 inç büyüklükte ve 14 inç büyüklüğe kadar esnetilebiliyor. Bu esnada görüntüde bir bozulma olmuyor ve ekranı bıraktığınızda da orijinal boyutlarına hasarsız bir şekilde dönüş yapıyor.

LG’nin görüntüleme birimi, bu serbest biçimli ekran teknolojisini önümüzdeki yıllarda pek çok farklı sektörde kullanmayı planlıyor. Giyilebilir cihazlardan tekstil sektörüne, otomobillerden uçaklara kadar pek çok farklı sektörde kullanışlı sonuçlar elde edilebilir. Hatta mobilyalarda bile ihtiyaca göre açılıp kapanan, esnetilen dokunmatik ekranlar olabilir.

İnanılmaz! LG, Lastik Gibi Uzayabilen Ekran Yaptı: Serbest Biçimli Ekran

Şu an prototip aşamadaki panel, 40 inç 4K çözünürlüklü bir televizyon paneline benzer görüntü kalitesi sunabiliyor. Ekranda, kontakt lensler için de kullanılan özel bir silikon tabaka kullanılıyor. Düz teller yerine S şeklinde yaylar kullanılıyor ve bu sayede ekranın hasar almadan %20’ye kadar esnemesi mümkün kılınıyor.

2017 yılına kısa bir dönüş yapacak olursak ,Güney Koreli bir diğer teknoloji devi Samsung da esneyebilir ekran paneli prototipi hazırlamıştı. Ancak bu panel, LG’nin şu an tanıttığına kıyasla daha kısıtlı bir esneme payı sunuyordu. Şu an için LG’nin önde olduğunu söylemek mümkün.

Önümüzdeki yıllarda serbest biçimli ekran teknolojisini kullanan ürünler görebiliriz

Serbest biçimli ekran için “katlanabilir ve rulo olarak da sarılıp kullanılabilir” deniyor. Bunun anlamı, büyük boyutlara sahip ekranları yeri geldiğinde yanımızda da kolaylıkla taşıyabileceğiz. Eskiden gazete aldığımızda, örneğin otobüsteyken onu rulo yapıp pantolonumuzun arka cebine yerleştirebiliyorduk. Önümüzdeki yıllarda, aynı şeyi bir akıllı tablet için de yapabiliriz. İhtiyacınız olunca açabileceğiniz, işiniz bittiğinde de rulo olarak sarıp cebinize koyabileceğiniz bir tablet… Gerçekten ilginç, ama bir o kadar da kullanışlı sonuçlar çıkabilir ortaya.

İlgili Haberler

>> Öldüren VR: Oyunda Ölürseniz, Gerçek Hayatta da Ölürsünüz!