MacBook Sahipleri Apple’a Karşı Dava Açtı

Macbook sahipleri tarafından büyük sorun görülen kelebek klavye neydi?

Apple Macbook sahipleri kelebek olarak adlandırılan klavyelerindeki sorunlardan bıkmış durumda. Sonuçta kızgın kullanıcılar bundan dolayı firmayı dava etti ve dayanıksız klavyelerin bilinçli olarak satıldığını öne sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri’nden bir yargıç, kelebek klavye tasarımı nedeniyle Apple’a karşı açılan sınıf davasını onayladı. Böylece davacı grup, yedi eyalette kelebek klavyeli Apple Macbook satın alanları kapsayacak bir dava başlattı. Maalesef bu davanın sonucunu takip etmenin merakımızı gidermekten başka bir faydası bize yok. ABD’de dava açılan eyaletler; California, New York, Florida, Illinois, New Jersey, Washington ve Michigan. Söz konusu davaya 2015 ila 2017 arasında üretilen Macbook Pro modelleri, 2016 ila 2019 arasında üretilen Macbook Air modelleri dahil.

Davayı California eyaletinde ele alan yargıç, 8 Mart tarihinde davayı onayladı. Ancak bu karar geçtiğimiz hafta sonunda ortaya çıktı. Daha önce 2018 yılında da sorunlu klavye hakkında açılan davaya bu dava da dahil oldu. Tahminler bu davanın da eklenmesiyle 2018 tarihli davada dava edenlerin şansının artığı yönünde iyileşti.

 

Macbook sahipleri tarafından büyük sorun görülen kelebek klavye neydi?

Kelebek klavye adı verilen tasarım Apple’ın önceki şikayet yaratmayan klavyelerinden daha ince. Bu inceliği sağlamak adına kullanılan switchler de buna uygun bir tasarımdı. Ancak birçok Macbook kullanıcısı bu klavyelerin biraz tozlanma durumunda bile hemen bozulduklarını tecrübe etti. Bu klavyeler kısa zaman içinde kullanıldığında hemen eski haline dönmeyen yapışkan bir hal aldılar. Eminiz bu haberi okuyan birçok takipçimiz de bu durumla yüz yüze kalmıştır. Bu yapışkan his kullanım deneyiminde de harflerin birden fazla kez yazması gibi sorunlara neden olabiliyor. Sonuçta 2020 yılında Apple bu tuş tasarımını terk etti. Olan ise bu bilgisayarları alan kullanıcılara oldu.

Davaya göre Apple bu tuşların böyle sorunlar çıkaracağını biliyordu. Firmanın tüm müdahaleleri de bu sorunu çözmek için yetersiz kaldı.  Hatta bir Apple yöneticisi konu hakkında iğrenç bir yorumda da bulunarak bir nevi durumu kabul etti. Yönetici, “Bir domuza ne kadar ruj sürerseniz sürün hala çirkin olacaktır.” demişti.

Apple ise davadan ziyade bunun bir sınıf davası olmasına karşı çıkıyor. Bununla birlikte kelebek klavyedeki tüm varyasyonlarının davaya konu edilmemesi gerektiğini düşünüyor. Ancak davacılar tüm kelebek klavyelerin aşırı düşük tuş mesafesine sahip olmasının aynı sorunlara davetiye çıkardığı görüşünde birleşiyor. Şimdi sürecek davada Apple, bilerek kusurlu klavyeler üretmediğini değişen tasarımlarında bu sorunları gerçekten çözdüklerini kanıtlamak zorunda.

Diğer haberler:

>> 8 TL Olan Dolar İçin Yeni Hedef Belli Oldu: Peki Teknoloji Dünyası Nasıl Etkilenecek

>> Apple Büyük Ceza Aldı: Yine Patent İhlali