Mağara Deneyi Bakın Nasıl Sonuçlandı: 40 Gün Boyunca Mağarada Kaldılar

mağara deneyi

Bilim insanları tarafından yapılan bir çalışma ile birlikte mağara deneyi gerçekleştirildi. Yaklaşık 40 gün boyunca insanlar burada kaldı. Peki ortaya nasıl bir sonuç çıktı? Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Fransa bugünlerde yapılan bir deney ile gündeme oturdu. Deep Time ismi verilen bu deney ile birlikte insanların dış dünya ile bağları koptuğunda nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı gözlemlenmek istendi. Yaklaşık olarak 40 gün boyunca 15 gönüllü gün ışığı ve iletişimden uzak kaldı.

Ayrıca bu gönüllülere mağaradan dışarı adım atmak yasaklandı. 40 günlük süre boyunca sadece yeme ve içme gibi işleri yapabildiler. Fransa’da yer alan bu mağaraya giren gönüllüler zaman kavramını neredeyse kaybettiler. Burada çok ciddi bir nem olması onları olumsuz etkiledi.

Mağara deneyi katılımcılarda büyük bir değişiklik yarattı

Bu deneyin amacı insanların değişimler karşısında nasıl tavır alacağını görmekti. Human Adaption Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ani değişimlerin insan hayatında ne tür etkiler yarattığı görülmek istendi. Mağarada zaman tutup günlerini geçiren gönüller için hiç kolay değildi.

mağara deneyi

Araştırma sonucunda bu kişiler mağaradan dışarıya çıktılar. Fakat ilk çıktıklarında hayatları adeta radikal bir şekilde değişti. Güneş ışığına çıktıklarında gözlük kullanmak zorunda kaldılar. Bu arada uzun süre karanlıkta kalmaları onların güneşe karşı aşırı hassasiyet oluşturmasına neden oldu.

Katılımcıların zaman kavramı altüst oldu

Ortaya çıkan sonuçlara göre mağarada bulunan gönüllüler zaman kavramını kaybetti. Normal şartlarda burada 40 gün kalmalarına rağmen bir kısmı sadece 23 gün kaldıklarını zannetti. Kimileri ise sadece 30 gün burada vakit geçirdiklerini söyledi. Yani zaman kavramının büyük oranda yok olduğunu ifade edebiliriz.

Deney aslında insanların radikal değişikliklerde nasıl tepki verdiğini görmeye yönelikti. Özellikle son dönemlerde insan hayatını sert şekilde değiştiren çok fazla etken var. Bilim insanları bu etkenleri daha net bir şekilde görmek istedi. Peki siz bu deney hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bilim İnsanları Sigara Konusunda Önemli Bir Uyarıda Bulundu: Bakın Hangi Hastalıkla Bağlantısı Var

>> DNA Test Kitini Doğum Günü Hediyesi Seçen Çift Yakın Akraba Çıktı