Türkiye’de Kripto Para Borsaları Nasıl Denetlenecek: Bankaların Aradığı Şartlar Ortaya Çıktı

XRP fiyatı analistlerin

Türkiye’de kripto para borsaları son dönemlerde oldukça popüler. Ancak bu popülerlik ne yazık ki olumlu yönde gerçekleşmedi. Çok ciddi dolandırıcılık hikayeleri ortaya çıktı. Şimdi ise bankaların kripto para borsalarının denetimi için hangi şartları talep edeceği ortaya çıktı.

Dijital para yasası olarak adlandırılan yeni bir çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda Maliye ve Ticaret Bakanlıkları başta olmak üzere çeşitli kurumlar işlem yapıyor. Küresel çapta baktığımızda ise kripto paraların henüz net olarak bir kimlik kazandığını söyleyemeyiz. Çok sert yükselişler nedeniyle iyi kazançlar sağlayan bu borsalar ne yazık ki henüz yeteri kadar güvenli değil.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye’de ciddi bir kripto para borsa denetlemesi yapılacak. Özellikle Thodex gibi platformlar bu konuda ciddi düzenlemelerin yapılması gerektiğini gösterdi. Konu ile ilgili ilk çalışma 17 Nisan 2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kripto paralar ile ödeme yasağı üzerinden başladı.

Türkiye’de kripto para borsaları banka denetimine tabi olacak

Hacim ve fiyatların son derece sert şekilde değiştiği kripto para borsaları ikili denetime tabi olacak. Bunlardan ilki devlet tarafından yapılan ve lisans ile ilgili denetimler. Devletten lisans almayan kripto para borsaları ne yazık ki işlem yapmaya devam edemeyecek.

Türkiye'de kripto para borsaları

Konuyla ilgili ikinci denetim ise bankalar tarafından yapılacak. Herhangi bir banka denetimi gerçekleşmezse borsa ne yazık ki işleme devam edemeyecek. Konuyla ilgili ortaya çıkan bazı sızıntılara göre kripto para borsalarından çeşitli işlemler talep edilecek. 2 yıldan genç olan firmalar için 2 milyon TL talep edilmesi planlanıyor. 2 yıldan yaşlı olan şirketler için 5 milyon TL istenecek. Bunlar bankaya teminat olarak yatırılacak.

Kripto para borsalarında denetimler sıkılaşacak

Gelen bazı sızıntılara göre bu borsalarda son derece ciddi bir denetleme yaşanacak. Vurgun yapan kişi sayısı arttıkça bu denetlemeler daha fazla artış gösterecek. Devletin kripto paralara karşı takınacağı tavır muhtemelen olumsuz olmayacak. Fakat denetimler sıkı hale gelecek.

İlgili Haberler:

>> Vebitcoin sahibi skandal video ile paraları nereye harcadığını gösterdi

>> Haftanın Kazandıran Kripto Para Varlıkları Hangileri Oldu: İşte O Liste