MediaTek Dimensity yonga seti rekor kıracak

MediaTek Dimensity

Yonga seti üreticisi MediaTek Dimensity yonga seti ile yeni rekorlara imza atmayı hedefliyor. Dimensity’nin başarısı Qualcomm’u korkutabilir.

MediaTek’in bugün düzenlemiş olduğu medya iletişimi toplantısında, şirket yöneticisi Gu Dawei, MediaTek’in hedefinin 2020 yılına kadar 10 milyar doları aşmak olduğunu açıkladı. Gelir açısından, dünyanın dördüncü en büyük IC tasarım şirketi olacak. MediaTek’in 2020’deki Ar-Ge yatırımının 2,5 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtmekte fayda var. Şirketin MediaTek Dimensity çipleri şimdiye kadar özellikle orta segmentte büyük başarı elde etmeyi başardı.

MediaTek Dimensity akıllı telefonlar sayesinde büyümeye devam ediyor

Mediatek’in 2020’deki hızlı büyümesi, akıllı telefonlar, tabletler, yönlendiriciler, akıllı TV’ler ve diğer alanlardaki kapsamlı ilerlemesinden kaynaklanıyor. Bunlar arasında akıllı telefon işi en dikkat çekici olanı.

Firma aynı toplantıda, Dimensity serisinin en son üyesi olan Dimenity 700’ü de tanıttı. Taşıyıcı birleştirme (2CC 5G-CA) ve 5G çift kartlı ikili bekleme (DSDS) yer alıyor. Ayrıca daha hızlı ve daha net 5G VoNR ses hizmetleri sunuyor.

Dimensity 700, ana frekansı 2.2GHz’e kadar olan iki büyük çekirdekli ARM Cortex-A76 içeren sekiz çekirdekli bir CPU mimarisi kullanıyor.

MediaTek Dimensity

Geçen yıl Dimensity 1000’in piyasaya sürülmesinden bu yana, MediaTek kapsamlı bir 5G çip portföyü oluşturdu. Pazarda güçlü bir rakip haline geldi. Özellikle karmaşık uluslararası, politik ve ekonomik durum karşısında MediaTek’in değeri daha belirgin hale geldi.

MediaTek Genel Müdür Yardımcısı ve Kablosuz İletişim Bölümü Genel Müdürü Dr. Xu Jingquan, 2020 yılında 45 milyondan fazla Dimensity serisi yonga seti göndermesinin beklendiğini açıkladı.

Firma çipleri bu süreçte Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’ya gönderecek. Şirket ayrıca 2021’de portföyüne Güney Amerika ve Afrika’yı da eklemeyi planlıyor. Doğu Avrupa, Rusya, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve diğer bölgesel pazarlar daha sonra katılacak.

MediaTek Dimensity

Ayrıca Xu Jingquan, küresel 5G akıllı telefon sevkiyatlarının 2020’de 200 milyon adedi aşacağına dikkat çekti. 2021’de bu rakam 500 milyon adede çıkacak. Bu MediaTek için büyük bir fırsat.

MediaTek’in bu atılımlarına bakalım Qualcomm cephesinden nasıl bir yanıt gelecek?

İlgili Haberler

>> Qualcomm, Asus ile birlikte oyuncu telefonu çıkarabilir!

>> Avrupa Birliği Qualcomm için düğmeye bastı!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here