Instagram Reels için güncelleme alıyor

Instagram Reels için güncelleme alıyor

Instagram Reels
Google News Abone Ol

Instagram Reels için sekmelerin yerini değiştirecek güncelleme alacağını açıkladı. Peki, yeni tasarıma kullanıcılar alışabilecek mi? 

Facebook’un bünyesinde yer alan Instagram Reels adını verdiği yeni özelliğini geçtiğimiz aylarda kullanıma sunmuştu. Snapchat’i bitirecek olan bu hamle kısa süre içerisinde ilgi görmüş ve kullanıcılar Reels’e yönelmişti. Özellikle içerik üreticileri Reels’ten yaptıkları paylaşımlar ile yeni özelliğin kullanımının artmasını sağlamıştı. Bugün ise bir yeni özellik daha duyuruldu. Bu özellik Instagram’ın yıllardır süren tasarımını köklü bir şekilde değiştirecek gibi görünüyor.

Instagram, uygulamalarında Ana ekrana bir değişiklik getiren ve iki yeni sekme ekleyen yeni bir güncelleme duyurdu. Bu sekmeler Makaralar ve Mağaza olacak. Bu değişikliklerin Instagram, makaralarda yapılan içerikte bir artış ve salgın döneminde Instagram Mağazasında artan trafik fark ettiğinde onlara daha fazla odaklanmaya karar verdikten sonra gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Instagram Reels için değişikliğe gitti

Instagram’ın ana ekranda değişiklik yapmasından bu yana epey zaman geçti. Instagram çok hızlı değişim konusunda temkinli davrandı. Ancak bugün tasarım ile alakalı büyük bir karar aldı.

Yeni güncellemeyle, Makaralar ve Mağaza sekmeleri alt gezinme çubuğuna geliyor. Yeni bir gönderi ve geçmişe benzer bir gönderi için düğmelerin yerini alıyor. Bu iki düğme artık messenger düğmesinin yanında sağ üste taşınıyor. Ayrıca Reels için de bir buton eklendi.

Instagram Reels

Yeni güncelleme bugünden itibaren tüm kullanıcılara sunulacak. iOS ve Android kullanıcılarına OTA üzerinden gelecek olan bu yeni özellikleri kullanabilmek için uygulamanın son sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor.

Güncelleme OTA üzerinden sunulacağı için maalesef ki bu yeni özelliklerin gelmesi biraz gecikebilir.

Koronavirüs döneminde yaptığı hamleler ile büyük ilgi gören ve kullanım oranında büyük bir artış yaşanan Instagram’ın bir sonraki hamlesini tahmin etmek güç. Snapchat’i artık esamesini okutturmayan Instagram’ın 2021’in Şubat-Mart ayına kadar artık yenilik sunacağını düşünmüyoruz. Muhtemelen büyük çaplı yenilikler 2021’in ilk çeyreğinden sonra gelecektir.

Messenger ile mesajlar bölümünü birleştiren Instagram’ın bir sonraki hamlesi tüm Facebook uygulamalarını tek çatıda toplamak olabilir. Bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

Facebook Yayın İçi Reklamları Türkiye’de Başlatıyor

Vodafone ve Facebook KOBİ’ler için kolları sıvadı


CEVAP VER