Messenger ve Instagram’a Yeni Özellikler Geldi. Türkiye, Facebook Kullanımında Kaçıncı?


Facebook, dünyanın en popüler sosyal medya platformu ve gelen yeni özelliklerle yoluna devam ediyor. Artık daha gelişmiş bir kullanım mümkün.

.

Facebook’un popüler mesajlaşma platformu Messenger, yeni gelen güncelleme sayesinde, yine şirketin çatısı altında faaliyet yürüten Instagram’ın mesajlaşma uygulamasıyla ortak olarak “Grup Sohbet” özelliğine izin veriyor. Şu an itibarıyla pek çok kullanıcı için kullanıma sunulan bu özellik, önümüzdeki günlerde herkes için açık hale gelecek. Böylece Facebook’ta ya da Instagram’da olmaksızın, ortak mesajlaşmalar gerçekleştirebilecek ve arkadaş listenizi görüntüleyebileceksiniz.

Instagram’a gelen diğer güncellemelerden de bahsedelim isterseniz. Zira bunlar da ilgi çekici özellikler. Örneğin, artık Instagram’da özel mesajlaşma yaparken isterseniz anket özelliğini de kullanabileceksiniz. Anketler, özellikle popüler gündem maddelerinin ekseninde, arkadaşlar arasında keyifli sonuçların oluşmasına yardımcı olabilir. Bir diğer özellik ise, Instagram kullanıcıları artık Messenger’daki “Birlikte İzle” özelliğini kullanarak Reels ve IGTV videolarını takip edebilecek.

Messenger ve Instagram'a Yeni Özellikler Geldi. Türkiye, Facebook Kullanımında Kaçıncı?

Facebook, hâlâ en popüler sosyal medya platformu!

Facebook, Statista verilerine göre, 2021’in ikinci çeyreği itibarıyla 2.89 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip. Bu da onu dünyanın en büyük sosyal medya platformu yapıyor. 2021’in ilk çeyreğinde ise, 3.5 milyar insanın Facebook ürünlerinden en az bir tanesini (Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger) her ay kullandığı belirtilmişti.

Peki Facebook kullanıcıları platforma giriş için bilgisayarları mı yoksa mobil platformları mı daha çok tercih ediyor derseniz, gelen verilere göre kullanıcıların büyük kısmı mobil platformlardan Facebook’a giriş yapıyor.

Statista Temmuz 2021 verilerine göre Facebook’tan sonra aylık aktif kullanıcısı en fazla olan platformlar…

Youtube, 2,291 milyon kişiyle ikinci sırada yer alıyor.

WhatsApp, 2 milyar kullanıcıya sahip ve üçüncü sırada. 4 ve 5. sırada da Instagram ve Facebook Messenger yer alıyor, ki bu üç uygulama da Facebook çatısı altında yer alan servisler.

Messenger ve Instagram'a Yeni Özellikler Geldi. Türkiye, Facebook Kullanımında Kaçıncı?

Peki Facebook, hangi ülkelerde daha fazla tercih ediliyor? Türkiye kaçıncı sırada?

Statista’nın Temmuz 2021 verileri itibarıyla listenin ilk sırasında Hindistan yer alıyor. Hindistan’da Facebook’u kullanan 340 milyon kullanıcı var.

İkinci sıradaki Amerika’da 200, üçüncü sıradaki Endonezya’da da 140 milyon Facaebook kullanıcısı var.

Türkiye de Facebook’un popüler olduğu ülkelerden. Ülkemizde Facebook’u kullanan 37 milyon kişi var ve böylece listenin 14. sırasında yer alıyor.

> Performans odaklı en iyi Xiaomi telefonlar: Açılın mekanın sahipleri geliyor!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here