Metaverse Komisyon Oranı Dudak Uçuklatıyor: Mark Zuckerberg Fazla Abarttı

Metaverse komisyon oranı

Metaverse komisyon oranı dudak uçuklatan seviyelerde. Ortaya çıkan bazı detaylar bu kadar da olmaz dedirtti.

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketleri içerisinde yer alan Meta, tepki toplayan açıklamalarına devam ediyor. Kurulacak olan metaverse platformundan çok ciddi şekilde komisyon alınacak. Bu durum yeni bir Apple doğuyor açıklamalarının ortaya atılmasına neden oldu.

Bildiğiniz üzere Apple bütün uygulamalarda satın alımlar ile ilgili yüzde 30 oranında komisyon uyguluyor. Meta bunu birkaç adım daha ileriye götürdü. Şirket kendi kuracağı metaverse platformunda yüzde 50 seviyesinde komisyon alacak. Mete tarafından yayınlanan rapora baktığımızda çok ciddi bir komisyon alımının gerçekleşeceği belirtildi.

Metaverse komisyon oranı çok yüksek

Meta tarafından yayımlanan rapora baktığımızda aslında bu işin büyük oranda komisyon ile döneceği görülüyor. Mesela Horizon Worlds platformunda yapılacak olan satışlardan toplamda yüzde 47,5 oranında komisyon alınacağı belirtildi.

 Metaverse komisyon oranı

Alınacak olan bu komisyonun yüzde 17,5 gibi bir bölümü Horizon Worlds için toplanacak. Meta ise yüzde 30 gibi bir bölümünü alacak. Bu sayede şirket hem kendi komisyonunu alacak hem de kuracağı metaverse platformu için destek toplamış olacak. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Mark Zuckerberg 2023 yılına kadar komisyon alınmayacağını belirtti.

Metaverse dünyası giderek büyüyecek

Metaverse ile ilgili artık kafalarda soru işareti kalmadı. Herkes bu alanın çok ciddi bir şekilde yükseleceğiniden emin. Özellikle şirketler satış rakamlarını artırmak için metaverse platformlarını tercih edecek. Bu sayede hem satış rakamları artacak hem de yeni teknolojilere destek sunulacak.

Hatırlayacağınız üzere Çin’de 1300 civarında metaverse şirketi kurulmuştu. Kısa bir süre içerisinde bu kadar fazla şirketin kurulması rastlantı değil. Herkes önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin gündelik hayat içerisinde daha fazla yer edineceğini düşünüyor. Peki sizce Meta tarafından bu tür platformlar için komisyon kesintisi yapılması doğru mu? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Eğitimde Metaverse Kullanılacak Olması Büyük Tepki Yarattı: Kafalar Çok Karışık

>> Metaverse Kripto Paralarda Merkez Olacak: Yeni Anket Sonuçları