Apple Ürünlerinde Fiyat Artışı Yaşanabilir: Kötü Haberler Geliyor

Apple piyasa değeri

Apple ürünlerinde fiyat artışı yaşanma ihtimali var. Özellikle son dönemlerde Covid-19 karantinası nedeniyle şirketin fabrikaları kapatılıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple çok hızlı bir şekilde fiyat artışına gidiyor. Döviz kurunun yükselmesi ve diğer bazı nedenlerden dolayı Türkiye’de Apple ürünleri son derece yüksek fiyatlara sahip. Fakat konu ile ilgili gelen bir haber aslında daha kötüsüne hazır olunması gerektiğini gösteriyor.

Çin’de şu sıralar Covid-19 karantina önlemleri mevcut. Yeni bir salgın çıkma ihtimali var. ABD’de ve Çin’de yer alan en büyük fabrikalarından Şangay fabrikasında üretim durma noktasına geldi. Kunshan bölgesinde ise yine benzer bir problem yaşanıyor. Kısacası şirketin fabrikalarında üretim neredeyse durmak üzere ve bu durum fiyat artışlarına neden olacak gibi görünüyor.

Apple ürünlerinde fiyat artışı beklentisi

Dünyanın en büyük teknoloji devleri arasında yer alan Apple ve onun önde gelen üretim ortaklarından Pegatron Corporation önemli kararlar almaya devam ediyor. Bu kararlar neticesinde fabrikalar kapatılıyor. İletişim cihazı, tüketici elektroniği ve bilgisayar modelleri gibi birçok cihazın üretimi durduruldu.

Apple ürünlerinde fiyat artışı

Yaşanan tüm bu üretim durdurma faaliyetlerinden iPhone SE ve MacBook Pro olumsuz yönde etkilenecek gibi görünüyor. Bu cihazların üretimi büyük oranda durdu. Koronavirüs karantina önlemlerinin yaklaşık olarak 3 ile 5 hafta süreceği söyleniyor. Bu esnada üretim neredeyse imkansız hale geliyor.

Analistler fiyat artışına işaret ediyor

En ünlü Apple analistleri yaptığı açıklamalarda genellikle fiyat artışı vurgusunda bulunuyor. Özellikle MacBook Pro ve iPhone SE cihazlarında önemli ölçülerde fiyat artışları yaşanabilir. Böyle bir durumda hem Apple hem de kullanıcılar zor durumda kalacak.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin Apple ürünlerinin maliyeti ile ilgili bir yük oluşturacağı kesin. Devam eden salgın süreci nedeniyle teknoloji şirketleri teker teker yeniden kapanmaya gidiyor. Önümüzdeki haftalarda Apple ürünlerinde herhangi bir fiyat yükselişinin yaşanıp yaşanmayacağı büyük merak konusu.

İlgili Haberler:

>> Uygun Fiyatlı MacBook Kampanyası Başladı: Apple Gözünü Kararttı

>> Apple ’dan Üzücü Haber Geldi: Bu Sene Piyasaya Sürülmeyecek!