Microsoft Çift Ekranlı Telefonlar Büyük Dikkat Çekecek


Henüz yeni yeni gündeme gelmeye başlayan Microsoft çift ekranlı telefonlar büyük dikkat çekmeye başladı. ABD Patent ve Marka Ofisi, geçtiğimiz günlerde büyük bir dikkat çeken çift ekran teknolojisinden konu açmıştı. Şimdi ise yavaş yavaş bu tür ekranların detayları ortaya çıkmaya başladı. Bakalım Microsoft bu tür ekranlarda nasıl bir teknoloji kullanacak.

Yeni nesil katlanabilir cihazları anlamak için öncelikle eski olanlarını iyice kavramak gerekiyor. Önceki akıllı telefon teknolojilerinde genellikle menteşe sistemi kullanılıyor. Diyelim ki katlanabilir bir cihaz var ve ekranın bir arada olması gerekiyor. Normal şartlarda ekranların menteşe ile birbirine tutturulduğu görülür. Ancak ilk defa Microsoft farklı bir sistem kullandı.

Microsoft çift ekranlı telefonlar mıknatıs sistemiyle geliyor

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan şirket, yeni cihazlarında mıknatıs sistemini tercih edecek. Mıknatısları 90 derece veya 180 derece gibi açılarla kullanmak mümkün. Her iki ekranı da açıp kapattığınızda mıknatıs sistemi hızlıca devreye giriyor ve bir arada kalmasını sağlıyor. Çift ekranlı telefonlar böylece bütün bir ekran özelliği gösteriyor. Bu teknoloji şimdilik patent aşamasında.

Microsoft çift ekranlı telefonlar

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X gibi modeller menteşe sistemine sahip olduğu için genellikle hızlıca kırılıyordu. Menteşenin ekrana ciddi bir baskı uygulaması nedeniyle çatlama meydana geldiği de çok görülmüştür. Aynı sorunları yaşamamak için Microsoft çift ekranlı telefonlar mıknatıs sistemini tercih etti. Böylece ön taraftaki ekrana baskı kurabilecek herhangi bir menteşe kullanılmadı.

Vivo X50 Pro Plus amiral gemilerini ağlatmaya geldi!

Menteşe sistemi yerine mıknatısların kullanılması çok önemli bir avantaj daha kazandırıyor. Bildiğiniz üzere katlanabilir cihazlarda tercih edilen menteşe genellikle estetik durmuyor. Dışarıya doğru çıkan bir fazlalık gibi görünen bu menteşeler görüntüyü büyük oranda bozuyordu. Şirket buna hızlı bir şekilde çözüm buldu ve mıknatıs teknolojisini aktif hale getirdi. Microsoft çift ekranlı telefonlar için geliştirilen patent ne zaman hayata geçirilir tam olarak bilinmiyor. Ancak bunun biraz daha zaman alacağını söyleyebiliriz. Sizce firma tarafından patenti alınan bu teknoloji katlanabilir cihazlara ne katacak? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here