Microsoft Edge Kullanıcı Sayısı Hızla Artıyor: Firefox’u geride bıraktı

Microsoft Edge tarayıcısının yoktan varoluşu kullanıcı sayısı artışının görkemine leke sürmüyor

Microsoft Edge kullanıcı sayısı konusunda rakiplerini bir bir geride bıraktı. Kısacası şimdiden ikinci en popüler tarayıcı olan Edge, artık Chrome’un en büyük rakibi.

Microsoft’un başarısızlığa mahkum Edge tarayıcısını Chromium ile canlandırma hamlesinden pişman olmadığını tahmin etmek zor değil. Bu her ne kadar kendi yazılımını büyük rakibin olan Google’ın tarayıcısına dayamak anlamına gelse bile. Sonuçta pazar paylarına baktığımızda da bu seçimin doğru olduğunu görmek zor değil. Belki uzun vadede Chrome için ilk ciddi rakip olma ışığı verdiğini söylemek gerek.

Büyük oyuncu ile rekabet geleceğin konusu. Şimdilik ortaya çıkan sayılara göre Edge çoktan Chrome’un arkasındaki konumu kapmış durumda. Daha önce Firefox ile denk olan bu sayıda Edge ivmesi ile öne geçmeyi başardı. Bu da insanların diğer tarayıcılardan tercihlerini Edge’e yönlendirdiklerini gösteriyor.

Eğer Mac tarafını hesaba katarsak burada Edge üçüncü sırayı alıyor. Ancak Edge’in şimdiden market payının %8.03’ünü aldığına dikkat çekmeliyiz. Bu oran geçen senenin aynı ayında sadece %0.57 idi. Burada sadece bir yılda tüm pazarın %10’a yakınını alan bir tarayıcıdan bahsediyoruz. Bunun anlamı tarayıcıyı kullanan kişi sayısı on iki ayda %1300 artmış durumda.

Microsoft Edge tarayıcısının yoktan varoluşu kullanıcı sayısı artışının görkemine leke sürmüyor

Kesinlikle az olan bir şeyi artırmak çok olan bir şeyi artırmaktan daha kolayıdır. Binli oranlarda artışın en büyük sebebi de bu. Yine de Edge’in başarısı yoktan ayağa kalkma anlamında muhafazakar bir pazar için oldukça önemli. Şimdilik en büyük rakibi Firefox’un payı %7.95 seviyesinde. Mart 2020’de bu oran %9.25 seviyesindeydi. Firefox gibi gerçekten başarılı bir tarayıcı için bunlar üzücü miktarlar. Eğer zirveye bakacak olursak Chrome’un tek başına %70.33’lük bir oranı kapattığını görürüz. Üstelik Chrome kullanıcı oranını geçen seneye göre %3 civarında artırmış durumda.

Sürpriz olmayan biçimde Edge’in yükselişi Haziran’da başlıyor. Bu tarih tam da Windows 10’un güncelleme ile yeni tarayıcıyı sunduğu döneme denk geliyor. Ne var ki, Edge’in yükselişi bir tesadüf eseri değil. Edge oldukça iyi bir tarayıcı. Bu yüzden muhtemelen artık bazı kullanıcılar yerine bir şey kurmaya gerek duymuyorlar.

Bundan böyle Edge’in Chrome payından ne kadar çalacağı ise sorularımızın konusu olacak. Ancak bir süredir rekabetin olmadığı bu pazarda izlemeye değer ilginç yolculuğu ile Edge’in gelecek haberlerimize konu olması yüksek olasılık.

Diğer haberler:

>> Kripto Paralarla Kitle İmha Silahları Almak Mümkün Mü? Sonunda Bunu Da Yaptılar

>> Twitter Clubhouse Uygulamasını Satın Alabilir: Rakibini Yok Edemeyen Şirket