Microsoft Piyasa Değeri Dudak Uçuklattı: Rakamlar Gerçek Olamayacak Kadar Yüksek

Microsoft, Üç Katlı Katlanabilir Ekranlı Telefon Yapabilir Mi?

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Microsoft piyasa değeri bakımından dudak uçuklatacak seviyeye geldi. Şirketin özellikle son dönemlerde Apple ile yarış içerisinde olduğu biliniyordu. Hadi gelin konuyla ilgili tüm detaylara birlikte bakalım.

Microsoft her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Apple ise en yakın rakipleri içerisinde yer alıyor. Windows 11 işletim sisteminin büyük takdir topladığı şu günlerde piyasa değeri bakımından da ciddi bir yükseliş var. Geçtiğimiz günlerde Apple, 2 trilyon doların üzerine çıkarak tarihe ismini altın harflerle kazımıştı.

Şirketin hızlı bir yükseliş yakalanmasından sonra Microsoft arayı kapatmaya çalıştı. Şimdi ise 2 trilyon doların üzerine çıkan piyasa değeri Microsoft firmasını Apple ile eşit düzeye getirdi. Yaklaşık olarak 2 yıl önce 1 trilyon dolar piyasa değerine sahip olan Microsoft yüzde 64 seviyesinde değerlendi.

Microsoft piyasa değeri pandemi süreci ile yükseldi

Şirketin bu kadar hızlı bir şekilde yükselmesinin nedeni sadece iyi bir hizmet sunması değil. Aynı şekilde pandemi süreci büyük oranda değer kazanmasını sağladı. Eve kapanmak zorunda kalan birçok kişi dijitalleşme yolunda önemli adımlar attı. Bu durum aynı şekilde Microsoft firmasının işine geldi.

Microsoft piyasa değeri

Yalnızca kişiler değil aynı zamanda şirketler de dijitalleşme ile ilgili bazı yeni adımlar attı. Pandemi süreci nedeniyle uzaktan çalışma ve diğer ekipmanlar bakımından da büyük bir ihtiyaç doğuyor. Microsoft hem Teams hem de Skype gibi uygulamalar sayesinde büyük oranda dikkat çekti. Ayrıca Windows işletim sisteminin getirisi firmanın büyümesinde önemli bir etken oldu.

Microsoft beklenenden çok daha hızlı büyüdü

Microsoft CEO’su Satya Nadella konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ona göre pandemi sürecine rağmen dijital ürün satışlarında hiçbir yavaşlama olmadı. Hatta hem şirketler hem de bireyler dijitalleştiği için firmanın ürünlerine büyük bir rağbet oluştu.

Muhtemelen Microsoft uzun bir süre daha büyümeye devam edecek. Piyasa değeri bakımından Apple ile yakın rekabet halinde. Yeni gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Microsoft, ‘Highway to 100 Unicorns’ konferansıyla Türkiye’deki startup ekosistemini güçlendirecek

>> Windows 7 Sürücü Güncellemeleri Tamamen Durduruldu: Herkesin Gözü Yaşlı