Microsoft Solitaire Rekoruna Hazırlanıyor

Microsoft Solitaire Rekoruna Hazırlanıyor

Solitaire

Dünyanın en popüler oyunlarından biri Solitaire. Bugün 30 yaşına giren oyun için bakın Microsoft ne yapmayı planlıyor.

Bundan tam 30 yıl önce Microsoft Windows 3.0’ın bir parçası olarak oyun yayınlandı. Bilgisayarların yeni yeni hayatımıza girdiği dönemlerdi. Bugün bilgisayarlarımızın temel parçalarından biri olan mouse, bilgisayar sistemine yeni entegre olmaya başlamıştı. Bilgisayar kullanıcılarına mouse kullanımını öğretmek gerekiyordu. İşte bu noktada Microsoft’taki geliştiriciler Solitaire ile çıkageldiler.

Solitaire; Geliştirilme Amacının Ötesine Geçen Oyun

Solitaire temel mekanik olarak kartları sürükleyip bırakmaktan ibaret bir oyun. Yani mouse’un temel fonksiyonlarının tümünün kolayca kullanıldığı bir uygulama. Ancak bugüne gelindiğinde oyun, kullanıcılara mouse kullanımını öğretmekten çok daha öte bir noktaya gelmiş durumda. Microsoft da bunun bilincinde ve oyunun 30. yaşını şereflendirmek için bir etkinlik düzenliyor. Microsoft oyunculardan bugün birkaç el tamamlamasını ve bir günde en çok Microsoft Solitaire oynama rekorunun kırılmasını istiyor. Klasik Solitaire dışında Microsoft kullanıcılara oyunun Klondike, Spider Eight  FreeCell, TriPeaks ve Pyramid versiyonunu sunmuş durumda.

Solitaire

Microsoft oyunun 25. Yaş kutlamalarında oyunun turnuvası düzenlemişti. Üstelik turnuvayı Twitch üzerinden de canlı yayınlamıştı. Bu bakımdan 30. yaş kutlamasının biraz sönük kaldığı söylenebilir.

Solitaire 30 yılı aşkın ömrüne sayısız başarı sığdırmış durumda. Oyun günümüzde Windows dışında Android ve iOS cihazlarda da bulunuyor. Microsoft oyunun popülerliğinin artarak devam ettiğini söylüyor. 65 dilde yayınlanan oyun 200’den fazla ülkede oynanmaya devam ediyor. Her gün 100 milyon oyunun tamamlandığı belirtiliyor. Ayrıca her ay 35 milyon insan oynuyor.

Amazon Games Oyunu Crucible Ücretsiz Yayınladı! Crucible Nasıl indirilir?

Değişen dünyayla birlikte elbette oyun da değişti. 2012 yılında Windows 8 ile Microsoft Solitaire Collection yayınlandı. Oyunun yeni versiyonu Arkadium tarafından geliştirildi. Birçok yeni özelliği oyuna eklese de reklam desteğinin de oyuna ilave edilmesi kullanıcıları memnun etmedi.

Solitaire popülerliği kadar çalışanların performansını düşürmesi ile de 30 yıldır gündemde. Öyle ki mesai saatleri içerisinde oyunu oynayıp işini kaybeden insanlar bile mevcut. Bunlardan en bilineni oyunu oynarken, 2006 yılında New York’ta dönemin Belediye Başkanı Michael Bloomberg’e yakalanan belediye çalışanı. Ve bu olay onun işine mal olmuştu.


CEVAP VER