Microsoft Temiz Enerji Kullanan Bir Süper Bilgisayar Yapıyor

Bilgisayara bağlı beyinler

Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi’nin Microsoft ile kurduğu bilgisayar tamamen temiz enerji ile çalışacak. Bu bilgisayar servise girmesinin ilk yılında 7,415 ton karbondioksit salınımının önüne geçecek. 

Özel amaçlar için kurulan süper bilgisayarları konuşurken genelde onların ne kadar güçlü olduklarını söyleriz. Ne var ki bu muazzam güç aynı zamanda muazzam bir enerji tüketimi anlamına da gelir. Üstelik bu bilgisayarların tükettiği enerji inanılmaz bir karbondioksit salınımına neden olur. Bu süper bilgisayar gelişmesi sadece Microsoft ve Büyük Britanya Meteoroloji Ofisi ortaklığı ile öne çıkmıyor. Bununla birlikte, bu devasa bilgisayar hava durumunu takip etmenin yanında iklim değişikliğinin önemi unutulmamasıyla da önem taşıyor. Bunun sebebi de tamamen temiz enerji kullanarak çalışması.

Ülkenin meteoroloji ofisi, tüm ülkenin hava durumuyla ilgili ihtiyaçlarına cevap veren bir kurum. Bu kurum ülkedeki talebe karşılık mümkün olduğunca doğru ve güven veren hava durumu sonuçları çıkarmak durumunda. Ayrıca uzun vadeli hava durumu tahmini de büyük önem taşımakta. En önemlisi ise bu bilgisayar, gücüyle bilim insanlarının iklim değişikliğini incelemesi için çalışıyor olacak.

Birleşik Krallık, Microsoft ile ortaklığa gittiği temiz enerji kullanan süper bilgisayara büyük bir yatırım yapıyor

Birleşik Krallık bu proje için tomlamda 1.2 milyar pound değerinde bir bütçeyi gözden çıkardı. Bu bilgisayarın işlem gücünün ülkenin en büyük bilgisayarlarının dahi iki katından fazla olması bekleniyor. Bilgisayarın tam özellikleri şu an bilinmiyor. Bununla birlikte bu cihazın hangi çiplerle donatılacağı bilgisi de henüz bilinmiyor. Bu dev bilgisayar ile ilgili bilinen tek şey ise yaklaşık 60 petaflop işlem gücüne sahip olması.

En son yaptığı çift maske deneyi ile hatırlayabileceğiniz dünyanın en hızlı bilgisayarı Fugaku Japonya’da bulunuyor. Bu süper bilgisayarın işlem gücü yaklaşık 420-440 petaflop  seviyesinde. Bu da her ne kadar önemli olsa da bu bilgisayarın hala zirveden 7 kat geride olduğu anlamına geliyor. Yine de 60 petaflop bizim hayal edemeyeceğimiz bir güç. Gelecek sene hizmete girdiğinde Birleşik Krallık meteoroloji ofisi, en hızlı 25 bilgisayarından birine sahip olacak.

Bu bilgisayarın kurulumuna HP Enterprise bünyesindeki Cray firması da destek verecek. Cray, son dönemlerde çoğunlukla Nvidia, Intel ve AMD sistemler kurdu. Bu da firmanın önünde bir takım kombinasyon şansları bırakıyor. En önemli kısmı ise tamamen temiz enerji ile çalışacak olması. Bu hamle bilgisayarın doğasına da gayet uygun bir adım olacaktır.

Diğer haberler:

>> Türk Telekom ile akıllı şehircilik daha da akıllı

>> Teknoloji Milyarderleri Servetlerini Pandemi Sonrasında Artırmaya Devam Edecek