Teknoloji Milyarderleri Servetlerini Pandemi Sonrasında Artırmaya Devam Edecek

teknoloji milyarderleri servetlerini

Küçük bir azınlığı oluşturan teknoloji milyarderleri servetlerini pandemi sonrasında artıracak gibi görünüyor. Özellikle devasa bir marka yaratmış olan milyarderler bu konuda daha şanslı. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte göz atalım.

Dünyanın en çok kar elde eden şirketleri genellikle teknoloji odaklı oluyor. Mesela Amazon CEO’su olarak görev yapan Jeff Bezos ve Microsoft kurucusu Bill Gates bunun en güzel örnekleri içerisinde yer alıyor. Ayrıca Facebook platformunun kurucusu Mark Zuckerberg ve Google’dan Larry Page yine bir diğer güzel örnekler içerisinde yer alıyor.

Bu örneklerin tamamına bakıldığında karşımıza ortak bir nokta çıkıyor. Hepsi de dünyanın en zengin kişileri içerisinde yer alıyor. Ayrıca pandemi ile birlikte servetlerini çok daha fazla artırdıklarını söyleyebiliriz. Mesela bu pandemi sürecinde yaklaşık olarak yüzde 56 oranında daha fazla zenginleştiler.

Teknoloji milyarderleri servetlerini harcıyor mu?

Dünyanın en zengin insanları olarak bilinen bu teknoloji titanları muhtemelen pandemi sonrasında da zenginleşmeye devam edecek. Şu anda herhangi bir teknoloji milyarderinin yapabileceği çok ciddi işler var. Mesela temiz su kaynaklarına ulaşılmasını sağlayabilir veya küresel açlığı bitirebilirler. Ayrıca koronavirüs aşısını Dünyadaki herkes yaptırabilirler.

teknoloji milyarderleri servetlerini

Genel olarak değerlendirildiğinde teknoloji milyarderleri paralarını yine başka yatırımlar için kullanıyor. Sadece Bill Gates gibi isimler kendi mal varlıklarının bir bölümünü insanlık için harcıyor. Fakat bu miktarın çok yüksek olmadığını söyleyebiliriz. Teknoloji alanında ciddi gelirler elde eden bu isimler aynı zamanda siyasette de söz sahibi. Onların senatörler ile aralarının iyi olduğu biliniyor.

Teknoloji tekellerini durdurmaya yasalar yetecek mi?

Her geçen yıl daha fazla belirgin hale gelen teknoloji tekellerini durdurmak sanıldığı kadar kolay olmayacak. Birçok kişi onların anti-tröst yasalar ile birlikte duracağını düşünüyor. Fakat bu yasalar açıkçası pek yeterli değil.

Birçok teknoloji milyarderi yasal boşlukları kullanarak ciddi miktarlarda gelir elde edebiliyor. Onların bu kadar zenginleşmeye devam ederken diğer insanların fakirleşmesi tepki topluyor. Peki sizce bu konuda ne yapılmalı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Nvidia ARM Satın Alma Anlaşması Birleşik Krallık’ta İncelenecek

>> Xiaomi Mi Mix Fold, dakikalar içinde tükendi: Hem de bu fiyata


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here