Microsoft Xbox kanadında kan kaybediyor

Microsoft Xbox

Microsoft’un 2019’un 3. çeyrek finansal raporları açıklandı. Microsoft Xbox kanadında kan kaybetmeye başladı. Peki, neden?

Microsoft’un 2019 yılının 3. çeyreğine ilişkin finansal raporları ortaya çıktı. Daha çok Xbox kanadı hakkında gelen açıklamalara göre; Microsoft oyun neslinin sonuna gelirken kan kaybetmeye başladı.

Xbox One S ve Xbox One X ile küllerinden yeninden doğan firmanın, bu yılın 3. çeyreğinde oyun kanadındaki gelirleri geçen yıla göre yüzde 7 azalmış durumda.

Oyun ve donanım alanında ikiye ayrılan araştırmaya göre; firmanın donanım satışlarında ise yüzde 34 gibi ciddi bir düşüş yaşadığı söyleniyor.

Microsoft OneDrive artık iOS 13 ile tam uyumlu

Bunun nedeni aslında çok basit. 2020 yılının Kasım ayında yeni nesil konsollar tanıtılacak. Project Scarlett kod adına sahip olan yeni nesil konsol 4K çözünürlüğünde 60 FPS hızında oyunları destekleyecek. Muhtemelen konsol almak isteyenler artık bu nesili pas geçip yatırımını geleceğe yapmayı planlıyor.

Microsoft Xbox

Microsoft’un ilk çeyrekte elde ettiği 2.738 milyar dolar gelire karşılık üçüncü çeyrekte 2.542 milyar dolar gelir elde ettiği de raporda yer alıyor. Bu düşüşte donanım satışının etkili olduğu açıkça ortada.

Firmanın en güçlü olduğu yazılım ve hizmetler konusunda ise düşüş yaşamadığı aksine bu alanlarda gelirlerini katlayarak arttırdığı da söyleniyor.