Mobil Uygulamalar Erişim Problemi Giderek Artıyor İşte Nedeni

Mobil Uygulamalar Erişim Problemi Giderek Artıyor İşte Nedeni

mobil uygulamalar erişim problemi
Google News Abone Ol

Hepimizin mutlaka bir şekilde kullandığı mobil uygulamalar, erişim problemi konusunda büyük sorunlar yaratıyor. Hadi gelin bunun nedenlerine birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük uygulama platformları, genellikle erişim konusuna büyük önem veriyor. Mesela sadece YouTube bile neredeyse her gece bazı yavaşlamalar yaşatıyor. Facebook ise, uygulamaların çökmesi noktasında en büyük soruna sahip.

Her geçen gün sayıları iyice artan mobil uygulamalar, aynı oranda kaliteli hizmet sunamıyor. Mesela sunucularındaki yük ciddi miktarda artış gösteren uygulamalar, hızlıca çökmeye başlıyor. Bu sorunun atlatılabilmesi için öncelikle kaynağını bulmak gerekiyor.

Mobil uygulamalar erişim problemi yaşatmaya devam ediyor

Instagram, Facebook, WhatsApp başta olmak üzere neredeyse tüm hepsinin çökme konusunda 4 önemli nedeni bulunuyor.

  • Milyarlık kullanıcı seviyelerine ulaşması nedeniyle sunucuların buna dayanamaması.
  • Yeni projeler denenmek istenirken yanlışlıkla eskilerine zarar verilmesi.
  • Altyapı ve bakım çalışmaları için sistemi bir süre boşta tutmak gerekmesi.
  • Özellikle güvenlik ile alakalı açıkların hızlı bir şekilde giderilmek istenmesi.

Bütün bunlar, mobil uygulamaların çökmesinin en büyük nedenleri olarak görülüyor. Yukarıda sayılan mobil uygulamalar erişim problemi, daha çok büyük şirketler için geçerli. Küçük olanlar genellikle sunucularının yetersiz olması nedeniyle böyle bir problem yaşıyor.

mobil uygulamalar erişim problemi

Mesela dün gece YouTube platformuna girmek isteyenler “Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin” yazısı ile karşılaştı. Bildiğiniz üzere YouTube, en az çöken mobil uygulamalar arasında gösteriliyordu. Onun bile böyle bir sorun yaşaması kullanıcılarda güvensizlik yarattı. Ancak yine de sorunun sadece 1 saat içerisinde düzeltilmesi, altyapının güçlü olduğunu gösteriyor. Tek problem mobil uygulamalar erişim problemi değil. Aynı zamanda Instagram gibi bazı uygulamalar bazen eski mesajları bile karşınıza çıkarabiliyor. Hatırlayacağınız üzere bundan kısa bir süre önce uygulama bazı mesajları geri getirmişti. Siz mesajları silseniz bile uygulama yeniden karşınıza çıkarabiliyordu.

Tüm bu sorunlar hem güven kaybı yaşatıyor hem de kullanım kalitesini azaltıyor. Mobil uygulama geliştiricileri durumun farkında ve yeni önlemler alıyor. Sizce gerçekten de bahsedildiği kadar büyük bir açık var mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Android Google Chrome uygulamasına gizli mod için yeni özellik geliyor!

>> Zoom Güvenlik Açıkları Qualys ile Ortadan Kalkıyor


CEVAP VER