Mortal Kombat 1 İnceleme (PS5): Köklere Dönüş!

Mortal Kombat 1, seriyi reboot ediyor. Kısaca, karakterlerin rolleri değiştirilerek yeni bir hikâye hazırlanıyor ve bu da serinin diğer oyunlarına bağlanarak yapılıyor. Serüvende ilerledikçe de bunun nasıl gerçekleştiğini görüyoruz. Yine de, “Keşke hikâyeyi biraz daha uzun anlatsalarmış.” demeden de geçemeyeceğim.

Yazan: Furkan Cingöz

Mortal Kombat 1’in oynanış tarafındaki yeniliklerinden söz etmek gerekirse…

Burada en büyük yenilik “Kameolar” olmuş. Ana hikâyeyi saymazsak, tüm maçlarımızı Kameolarımızı seçerek yapıyoruz. Kameolar, yardımcı karakterlerimiz. Basitçe R1 tuşuna basarak çağırabiliyoruz fakat daha detaylı kullanımları da mevcut, karşılaşmaların kaderini dahi değiştirebiliyorlar. Kendi kombolarımız harici birlikte kombolar yapabiliyor, Fatal Blow hareketlerinde bizimle birlikte kendi vuruşlarını yapabiliyorlar. Kendilerine özel Fatality ve Brutality bitiriş hareketleri de var.

Gelelim dövüş kısmına. Fatal Blow özelliği, önceki oyundaki gibi korunmuş fakat en son Mortal Kombat 10’da gördüğümüz X-Ray görüntüleri de geri dönmüş. Hangi kemiklerimizin kırıldığını görüp sonra hiçbir şey yokmuş gibi dövüşe devam ediyoruz. Air kombolar da eklenmiş. Bunlar dışında önemli değişlikler bulunmuyor.

Özel hareketlerin ve kombo tuşlarının önceki oyunlarla benzerlikler taşıdığını, yani yabancılık çekmeden oynayabileceğinizi söyleyebilirim. Yeni başlayacak oyuncular için Street Fighter 6’da eklenen farklı oynanış stili gibi bir yeniliği burada görmüyoruz.

Oyunun Kampaign modu üçe ayrılmış…

İlki, hikâye modu.Bundan az evvel bahsetmiştim.

İkincisi, önceki oyunda genel olarak sevilen Krypt modunun yerini alan Invasions modu. Bu modu bir masaüstü oyunu tarzı ilerleyişle oynuyoruz.  Başlangıçta tutorial olarak Johny Gage’in evinde başlıyoruz. Burada ana oyun dışında tek roundluk maçlar yapıyoruz. Bu maçlarda bazen farklı efektlerle (Kafamızın üstünden ejderhanın uçup alev püskürtmesi gibi.) karaktere göre avantajlar ve dezavantajlar sunulabiliyor.

Her adımda farklı karakterlerle dövüşüyoruz, bazı adımlarda hayatta kalma tarzı mini oyunlar oluyor, ilerledikçe yeni karakter skinleri ve özel bir para birimi olan Invasions Coin kazanıyoruz. Bu paraları, bölümlerin bir kısmında olan Kollector abinin mağazasında kullanabiliyoruz ve yaptırdığımız geliştirmeleri de yine bu modda kullanabiliyoruz sadece. Tekrar tekrar oynayıp farklı skinler kazanabiliyoruz.

Gelelim üçüncüye… Klasik Tower modu, maalesef 10. ve 11. oyunlar kadar detaylı değil. Kule sonunda kazanacağımız ödülü dahi göremiyoruz ve sayıları çok az, güncellemelerle düzeleceğini umuyorum.

Mortal Kombat 1 İnceleme (PS5): Köklere Dönüş!

Versus bölümü de üçe ayrılmış

Local modu 1vs1 bilgisayara karşı veya arkadaşlarımızla yan yana maçlar yapabileceğimiz mod.

Oyunun online kısmında sadece Ranked maçlara vakit ayırabildim, rank sisteminin dengeli olduğunu düşünüyorum. Rakip bulmak için çok uzun süre beklemiyoruz, rakibi bulduktan sonra dualsense’in üzerinde bulunan mikrofon otomatik olarak açılıyor ve maç boyunca karşı tarafla konuşabiliyoruz. İsterseniz dualsense üzerindeki mute tuşuna basıp kendi sesinizi kapatabilirsiniz.

Rank modunun sevdiğim kısmı, pes ettirene veya pes edene kadar oynayabilmemiz oldu. Güçsüz bir rakip geldiğinde, yeni rakip isteyene kadar oyuna devam etmenin saçma olduğunu düşünmüştüm başta. Fakat her yendiğiniz maçta, diğer tek oyunculu modlara oranla çok fazla Gold coin, Sesion coin ve tecrübe kazanıyorsunuz. W/L oranınız da yükseliyor. Rakibi pes ettirerek kazanan taraf, rank puanı alıyor ve çeşitli skinler kazanıyor.

Son olarak Tournament modu da çeşitli turnuvalar oluşturup oynayabildiğiniz bir mod.

Mortal Kombat 1 İnceleme (PS5): Köklere Dönüş!

Kustomize kısmı mortal kombat 11le benzerlik gösteriyor

Tüm karakterleri ve Kameolarımızı özelleştirebiliyoruz. Diğer oyunlara göre daha detaylı olmasını, kendi kombinlerimizi yaparak oynamayı isterdim.

Learn kısmında pratik yaparak oynayışımızı geliştirebilir, tutorialları yapıp Gold coin kazanabilir, Fatality’leri öğrenip deneyebilirsiniz.

Oyunda premium store kısmı mevcut. Gerçek parayla alabildiğimiz Ejderha paralarını kullanarak premium skinler alabiliyoruz. Burada aldığımız skinlerin ne sıklıkla tekrar karşımıza çıkacağını veya ileride oyun içi kazanabildiğimiz paralarla alıp almayacağımızı bilmiyoruz.

Son zamanlarda moda olan Season pass sistemi Mortal Kombat 1’de de mevcut

Farklı bir sezon sistemi sunulmuş diyebilirim. Tüm karakterlerin, hatta Kameoların seviyeleri mevcut, her sezon 6 hafta sürüyor. Şu anki sezonda her karakter için 35 seviye mevcut, her seviyede farklı ödüller kazanıyoruz. Her sezon, değişen sezon mağazasında istediğimiz karaktere veya kameoya tam set skinler, silahlar, maskeler ve gözlükler alabiliyoruz. Bunları hikâye modu hariç diğer modlardan oynadıkça, günlük ve haftalık görevleri yaptıkça kazandığımız Season coinleriyle alıyoruz.

Mortal Kombat 1 İnceleme (PS5): Köklere Dönüş!

Peki ya PS5’teki çalışma performansı nasıl?

Oyunun Playstation 5 performansı oldukça iyi. FPS düşüşlerine rastlamadım. Yükleme süreleri biraz fazla. Dualsense’in adaptive trigger özeliği hariç tüm özelliklerini kullanmış, haptic feedback özelliği ise çok yoğun değil.

Oyunun artıları:

Grafikler
Karakter modellemeleri ve haritalar çok detaylı
Online modları
Hikâye modundaki karakter mimikleri

Oyunun eksileri:

Çok fazla para birimi olması veya para birimlerinin birbirlerine dönüştürülememesi
İnvasions sistemi daha detaylı olabilirdi
Ödül sistemi çok cimri
Yükleme süreleri PS5 için uzun

İlgili Haberler

>>Oppo A2 Modelleri Geliyor: Serinin En Ucuzu!