Motosiklet gümrük vergisi uçtu! İşte yapılan zam miktarı

Motosiklet gümrük vergisi uçtu! İşte yapılan zam miktarı

Google News Abone Ol

Birçok kişinin merakla beklediği Motosiklet gümrük vergisi kararı sonunda açıklandı. Herkes zam yapılmasını bekliyordu ancak sektöre ağır darbe vuracak kadar değil. Adeta can çekişen motosiklet sektörü vergilerle birlikte yerden kalkamaz hale gelebilir.

Türkiye’de mevcut ekonomik durumun kötüye gitmesi nedeniyle düzenli olarak vergi artışı gerçekleşiyor ve motosiklet gümrük vergisi bunlardan sadece bir tanesi. Vergi artışları bazen makul seviyelerde olurken çoğu zaman ciddi oralara kadar çıkabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde çeşitli dijital ürünlere %50 civarında zam yapılmıştı. Bu zam ile birlikte bazı dijital nesneleri 8 bin TL’ye almak bile çok zorlaştı. Motosiklet ürünlerine uygulanan zam miktarları da yine buna benzer olacak gibi görünüyor.

Motosiklet gümrük vergisi %30 oldu

Duraklama dönemine giren motosiklet sektörüne kötü bir haber daha geldi. Yetkililer bu sektör için gümrük vergisini %30’a çıkardı. Birçok kişi vergilerin %15 civarında olmasını bekliyordu. Ancak alınan kararlar sonucunda %30 rakamı kesinleşti. Özellikle de uzak doğu ülkelerinden gelen motosikletler büyük bir vergi yükü altına girecek.

Birçok kişinin merakla beklediği Motosiklet gümrük vergisi kararı sonunda açıklandı. Herkes zam yapılmasını bekliyordu ancak sektöre ağır darbe vuracak kadar değil.

Motosiklet vergisi şirketlerin gündeminde

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer motosiklet gümrük vergisi ile ilgili, “Fiyatlara yansıtmayacak şekilde kampanyalar ile karşılamamız mümkün görünmüyor. Zaten halihazırda bir çok marka çok düşük kâr marjları ile çalışıyor. Şu anda döviz kurlarındaki değişim de fiyatlara yansımış değil ancak ilerleyen süreçte yansıtmak zorunda kalacağız. Fiyatlar yüzde 30’a kadar artabilir” diyerek konuyu netleştirdi. Ayrıca Kılıçer, “Fiyatların bu denli yükselmesi ile birlikte talep de düşecektir. Pazarın 75-80 bin seviyelerine düşeceğini öngörüyoruz” ifadelerine yer vererek, durumun vahimliğini ortaya döktü.

AVM’lerin kesin açılış tarihi belirlendi! İşte o tarihler

Karar sonrası ilgili kuruluşlar önemli açıklamalarda bulundu. Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı ve BMW Motosiklet Marka Yöneticisi Başarı Erbaş gümrük vergisi ile ilgili, “Daha düne kadar yüzde 15-20 arasında bir gerileme koronavirüs etkisi ile olur ve hızlı toparlanırız diyorduk. Bu beklentimiz yüzde 35 lere düştü. En büyük endişe ise bu vergilerin eylül ayından sonra da kalıcı olması” diyerek daha karamsar bir tablo çizdi. Genel olarak bakıldığında bu kararın gerçekten de talebi büyük oranda düşürmesi bekleniyor. Sizce motorlu taşıtlar gümrük vergisi ile ilgili artış kararı ne tür sonuçlar doğuracak? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


2 YORUMLAR

  1. Hastane yaptik altinda
    Oyun konsollari diger aletlere gelen zam
    Petroll – lere dusmesine ragmen ucuk fiyatta olmasi
    Elektrik su dogalgaz zamlari
    Simdide motosiklete geldiyse 2.el ara piyasasina donucektir motorda

CEVAP VER