NASA Lazerli Dosya İletimi Sağlayacak: Devrim Gibi Teknoloji

NASA ve JAXA

NASA lazerli dosya iletimi sayesinde önemli bir gelişme yakalayacak. Devrim gibi olan bu yeni teknoloji sayesinde dosya iletmek çok daha kolay olacak. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Uzay görevlerinde en büyük sorunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz görüntü ve ses kayıtlarının iletilmesi. Bu tür kayıtların kalitesi her arttığında radyo dalgaları ile sağlanan iletişim büyük bir yavaşlamaya neden oluyor. Hızlı bir şekilde dosya aktarmak neredeyse imkansız. İşte tam da bu nedenle NASA yeni bir teknoloji üretti.

Lazer iletişim röle gösterimi olarak isimlendirilen bu yeni teknoloji uzay görevlerinde iletişim problemlerini neredeyse sıfıra kadar indirecek. Böylece radyo dalgaları ile sağlanan iletişim artık çok daha hızlı hale gelecek. NASA tarafından yörüngeye fırlatılacak olan bu yeni lazerle iletişim teknolojisi ciddi bir kolaylık sağlayacak.

NASA lazerli dosya iletimi dosya hızını artıracak

NASA tarafından gerçekleştirilecek olan bu çalışma sonucunda uzay görevlerinde acil durumlara hemen müdahale etmek mümkün olacak. Normal şartlarda astronotlar kendilerine gerekli komutlar gelmediğinde zor durumda kalabiliyor. Ancak bu yeni teknoloji astronotların problem yaşamasını büyük oranda engelleyecek.

NASA lazerli dosya iletimi

NASA tarafından verilen rakamlara bakıldığında lazerle sağlanan iletişimin 100 kat daha fazla veri iletimi kapasitesine sahip olduğu ifade edildi. Mesela Mars yüzeyinin tamamının haritasını çıkarmak istediklerinde bunun dünyaya iletimi 9 hafta sürüyor. Ancak lazer teknolojisi ile 9 günde Dünya’ya iletmek mümkün.

Mars ve Ay görevlerinde çok işe yarayacak

Mars ve Ay yüzeyinde çalışacak olan astronotlar için bu iletişim teknolojisi büyük bir öneme sahip. Hem NASA’ya büyük oranda bilgi aktarımı sağlanırken aynı zamanda oradan hızlı bir şekilde komut alınabilecek. Böylece çok daha efektif bir çalışma gerçekleşecek.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu yeni teknoloji kısa bir süre içerisinde tamamen kullanılır hale gelecek. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Mars Yüzeyinde Yaşam Belirtisi Bulundu: NASA Bomba Gibi Açıklamalar Yaptı

>> NASA Ay Projesi Jeff Bezos Dayağı Yedi: Blue Origin Pes Etmiyor