Netflix 200 milyon abone sayısını aştı

Netflix, 200 milyon abone sayısını aşarak yeni bir rekora imza attı. İşte detaylar.

Covid-19 nedeniyle zor bir 2020 yılı geçirdik. Bu durumdan en az etkilenen teknoloji oldu diyebiliriz. Teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketler, bilgisayar, akıllı telefon, otomobil, televizyon ve birçok alanda rekor seviyede büyüme gösterdi. Sokağa çıkma yasakları ile eve kapanan tüketiciler vakitlerini geçirebilmek için oyun, film veya dizi gibi aktivitelerle meşgul etti. Bu durumda en çok dijital platform servislerinin işine yaradı.

Dijital servisler arasında en popülerden biri olan Netflix’te, bu sokağa çıkma yasakları ile birlikte birçok kullanıcı kazandı. Netflix’in bu başarısı 2020’in ilk yarısında olağanüstü bir büyüme kaydetmesi ardından geldi. Ama bu durum 2021 yılının ilk çeyreği için aynı olmayacak gibi duruyor.

Netflix

Netflix için 2020 yılı güzel geçti

Netflix’in paylaştığı bilgilere göre, şirket 2020 yılının son çeyreğinde 8.5 milyon yeni abone kazanarak 203,6 milyon abone sayısına ulaştı. Son çeyrekle beraber 2020 yılında toplamda 37 milyon yeni abone platforma katılmış oldu.

Bu kırılması güç abone sayısı ile şirket rekor bir düzeyde gelir elde etti. Hissedarlar ile düzenlenen toplantıda, ”Artık günlük operasyonların devamı için borçlanmalarına gerek olmadığını, artık büyük borçların alınmayacak” açıklamasında bulundu. Netflix’in yüksek bütçeli dizileri çekmek için her sene borçlanarak büyüyordu ama 2020 yılının sonu ile artık borçlanmadan büyüme gösterecek. Bu durum en çok hissedarları sevindirmiş gibi gözüküyor.

Netflix’in bu sayılara ulaşmasıyla beraber rakipleri de hırslandırmış durumda. 2021 senesi ile pastadan pay almak isteyecek birçok yayın platformu bulunuyor. Ülkemizde henüz bulunmayan Disney+, Mandalorian ile büyük bir başarı yakalamış ve on bir tane yeni Star Wars evreninde geçen dizi duyurmuştu. Disney+ yıl sonu itibariyle Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Amazon Prime, Dünya ve Türkiye’de dikkat çekmiş durumda. Aynı zamanda Yüzüklerin Efendisi evreninde geçen bir dizinin çekimlerine başlayan Amazon Prime, dizinin çıkmasıyla beraber birçok tüketicinin abone olması bekleniyor.

Aynı zamanda elinde Discovery+ ve Warner Bros arşivlerini elinde bulunduran HBO MAX, tüketicilerin ilgisini çekmiş durumda. Sadece Amerika’da bulunan HBO MAX globale gelmesi düşünülmüyor.

>>Astro Slide 5G desteği ve fiziksel klavyeyle gelecek