Netflix güvenliği: Hesabınızı Başkalarının Kullanıp Kullanmadığını Öğrenin

Netflix Hesabınızı Başkalarının Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Netflix, son yılların en popüler dijital platformlarından. Bünyesinde pek çok dizi, film, belgesel ve animasyon barındıran platform, haliyle kötü niyetli kullanıcıların da zaman zaman hedefinde olabiliyor. Örneğin, sizin üyeliğinizi sizden başka biri, sizden habersiz kullanıyor mudur? Bunu öğrenmenin bir yolu tabii ki var.

Netflix güvenliği için yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle güçlü bir şifre belirlemelisiniz ve sizin olmayan cihazlardan hesabınıza giriş yapmamalısınız. Sonrasında, login aktivitelerini de takip etmelisiniz.

Netflix, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de faaliyetlerini sürdürüyor. Platformun pek çok farklı abonelik seçeneği bulunuyor. Böylelikle görüntü kalitesinden aynı anda farklı platformlarda izleme keyfine kadar pek çok seçenek arasında gezinti yapabiliyorsunuz.

Tabii ki platform, yasa dışı kullanımların önüne geçebilmek için pek çok yöntem üzerine de çalışıyor. Bunlardan bir tanesi, kimlik ve şifre doğrulama sistemi. Diyelim ki siz İstanbul’dasınız ve hesabınıza biri Ankara’dan giriş yapıyor. İşte bu esnada Netflix, Ankara’dan giriş yapan kullanıcıya sorular sorabilecek ve o hesap bilgilerini siz mi sağladınız yoksa sizden habersiz bir şeyler mi yapılıyor bunu anlayabilecek. Buna ek olarak, bu takibi siz de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Mesela…

Netflix Hesabınızı Başkalarının Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Netflix güvenliği: Hesabınıza giriş mi yapıldı? Hemen detayları öğrenebilirsiniz

Öncelikle, Netflix hesabınızı açmalı ve “Hesap” başlığına tıklamalı, sonrasında da “Ayarlar” başlığına gitmelisiniz.

Burada karşınıza “İçerik indirilen cihazları yönet” ve “Bağlı cihazların yakın zamandaki izleme etkinliği” başlıkları çıkacak. Bu seçeneklere tıklayarak detayları görebilir ve sizden habersiz bir faaliyet olmuş mu öğrenebilirsiniz.

Eğer bildiğinizden farklı bir cihaz bilgisi var ise, “Tüm cihazlarda oturumu kapat”diyerek tüm cihazlardan çıkış yapmalısınız. Böylece, hesabınıza sizden habersiz login olan kişinin de çıkışı gerçekleştirilecektir. Burada önemli olan, çıkış yapar yapmaz yeni ve güçlü bir parola oluşturmanız. Yoksa hesabınıza yine kolaylıkla giriş yapılabilecektir.

>> “Hindistan Varyantı” İfadesi Silinecek: Hindistan Hükümeti Talimat Verdi

Netflix Üyelik Fiyatları Ne Kadar? İşte Güncel 2021 Fiyatları

Temel plan

Bu kategori, platformun düşük çözünürlüklü ve en uygun fiyatlı kategorisi. 480p görüntü çözünürlüğü sunuluyor, ki bu özellikle akıllı telefon ve tablet ekranları için yeterli bir kalite.
Aylık 26,99 TL ödüyorsunuz ve üyelik hesabınızı yalnızca siz kullanıyor, başka biriyle paylaşamıyorsunuz.

Standart plan

Bu planı tercih ederseniz, aylık 40,99 TL ödemeniz gerekiyor. Böylece 1080p görüntü elde edebiliyorsunuz, ki bu hem PC ekranları hem de televizyon ekranları için ideal diyebileceğimiz görüntüleme kalitesini sunar. Tabii televizyonunuz ya da PC monitörünüz 720p çözünürlük sunuyorsa, siz de en fazla bu çözünürlükle izleyebilirsiniz demektir.
Bu planı seçtiğinizde, aynı anda 2 farklı cihazdan hesaba giriş yapabilir ve kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, bir cihazda siz, diğer cihazda da kardeşiniz olmak üzere aynı anda farklı içerikler izleyebilirsiniz.

Özel plan

Özel tarife, Netflix’in üst seviye olarak nitelendirebileceğimiz tarifesi. Ayda 54,99 TL ödüyorsunuz ve karşılığında 4K çözünürlüklü, HDR destekli net ve canlı renklerden oluşan görüntüler alabiliyorsunuz.

Tabii bu tarifeyi alıyorsanız, kullanacağınız cihazda en azından 4K çözünürlük özelliğinin olması önemli. Aksi durumda, Standart planda sunulan görüntü kalitesiyle hemen hemen aynı kaliteyi alırsınız.

Özel tarife, size aynı anda 4 farklı cihazdan giriş yapıp farklı içerikler izleme imkânı da sunuyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here