NFC Gelişimi Hız Kazanıyor | Yeni Bir Boyuta Ulaşacak

NFC gelişimi hız

NFC gelişimi hız kazanma potansiyeli barındırıyor. NFC Forumu, bu alandaki gelişimleri duyurarak olumlu bir adım atmış durumda.

Günlük hayatta telefonlarımızla kart tanıtmak veya ödeme yapmak için NFC özelliğini sık sık kullanıyoruz. Günümüzde hemen hemen tüm akıllı telefonlarda bulunan bu özellik, elbette daha da geliştirilebilir. Çünkü bazen NFC kullanırken çeşitli zorluklarla karşılaşabiliyoruz. NFC Forumu’nun amacı da tam olarak bunu sağlamak. İyi haber ise NFC’nin geliştirileceği yönünde!

NFC Gelişimi Hız Kazanma Aşamasında

NFC Forumu, teknolojiyi gerçek anlamda temasız hale getirmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda 2028’e kadar kablosuz şarjı en küçük cihazlara getirerek, her yerde ödeme yapmayı mümkün kılacak ve daha fazlasını sağlayacak bir yol haritası yayınladı. Belki de dokunmadan ödeme yapma hizmetleri yakın bir gelecekte mümkün olabilecek!

NFC gelişimi hız

Bu gelişmenin nedeni, NFC’nin yakın gelecekte iletişim mesafesini artırma ve küçük cihazlar için daha güçlü kablosuz şarj gibi yeni yetenekler kazanma potansiyeline sahip olmasıdır. NFC, “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelir ve 2028’e kadar çizilen yol haritasında önemli yenilikler sunmaktadır.

NFC Gelişimi Hız Baskısı Oluşturacak

NFC Forumu, teknolojinin standartlaştırılması konusunda karar veren bir kurumdur ve 2028’e kadar NFC teknolojisini ileri taşıyacak temel alanların ana hatlarını belirlemektedir. Bu forum, Apple, Google, Huawei, Sony, NXP ve Qualcomm gibi yüzlerce şirketten oluşmaktadır.

NFC teknolojisinin en büyük eksiklerinden biri, iletişim mesafesinin son derece kısa olmasıdır. Başarılı bir NFC bağlantısı için cihazların birbirine 5 mm mesafede olması gerekmektedir. NFC Forumu, bu mesafeyi “dört ila altı kat” artırmayı hedefliyor ve böylece mesafeyi 30 mm gibi daha uzak bir noktaya çekmeyi amaçlıyor. Eklenen mesafe, toplu taşıma gibi alanlarda ödemelerin daha rahat yapılmasını sağlayabilir. NFC Forumu, geliştirme yol haritasını 27 Haziran’da halka açık bir web seminerinde sunacak.

Görüldüğü gibi, markaların katılımıyla NFC teknolojisi önemli bir gelişim sürecine girmiştir. NFC’nin kullanım alanlarındaki gelişmeler, günlük hayatımızı daha kolay ve verimli hale getirebilir. NFC Forumu’nun öncülüğünde yapılan çalışmaların sonuçlarını heyecanla bekliyoruz.

İlgili Haberler:

>> Qualcomm ve Sony İşbirliği Yolda: Güçlü Telefonlar Gelecek!