ChatGPT Hesapları Satışa Çıkarıldı: Darkweb Sağolsun!

ChatGPT hesapları satışa

ChatGPT hesapları satışa çıktı. Open AI ise kullanıcıları suçlayarak bu durumu açıklıyor. Yapılan incelemeler, Open AI’nin iddialarının doğruluğunu ortaya koyuyor.

.

Son zamanlarda, ChatGPT ve Dall-E gibi yapay zeka destekli sistemleriyle sık sık gündemimize gelen Open AI, bu sefer tartışmalı bir konuyla karşımıza çıkıyor. Siber güvenlik şirketi Group-IB tarafından yapılan araştırmalara göre, Haziran 2022 ile Mayıs 2023 arasında ChatGPT kullanan 100 binden fazla kullanıcının verileri darkweb üzerinde dolaşıyor.

Group-IB’nin açıklamalarına göre, ChatGPT veri sızıntıları her geçen gün artış gösteriyor ve bu veriler hacker’lar aracılığıyla darkweb sitelerinde satılıyor. Uzmanlara göre, neredeyse her ülkeden ChatGPT kullanıcısının verileri zaten bu pazarda satılmış durumda.

ChatGPT hesapları satışa

ChatGPT Hesapları Satışa Çıktı

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu ortaya çıkıyor. Group-IB’nin çalışmasına göre elde edilen veriler genellikle kullanıcıların giriş yaparken kullandıkları e-posta adresleri ve şifrelerden oluşuyor. İşte bu nedenle Open AI, yaşanan olayların birinci dereceden sorumlusunun kullanıcılar olduğunu savunuyor. Open AI’nin sözcüsüne göre, geçmişte hacklenen veya kötü niyetli yazılımlara maruz kalan kullanıcılar, farkında olmadan verilerini hacker’lara kaptırıyorlar.

Sözcüye göre, Open AI sektördeki en iyi güvenlik önlemlerini kullanıyor. Ancak kullanıcıların basit şifreler seçmeleri veya daha önce hacklenmiş olmalarına rağmen hiçbir önlem almamaları, işleri bu noktaya getiriyor. Open AI, bu durumda yapabilecekleri bir şeyin olmadığını ifade ediyor.

ChatGPT Hesapları Satışa Çıkarılarak Büyük Bir Güvenlik Açığı Oluşturuldu

Group-IB tarafından paylaşılan verilere göre, ABD, Fransa, Fas, Endonezya, Pakistan ve Brezilya, ChatGPT veri sızıntılarının en çok yaşandığı ülkeler olarak öne çıkıyor. Ayrıca, ele geçirilen bilgilerin Asya-Pasifik bölgesinde en çok satıldığı belirtiliyor. Uzmanlar, sadece Mayıs ayında 26 binden fazla ChatGPT kullanıcısının giriş bilgilerinin darkweb’e düştüğünü belirtiyor.

İlgili Haberler:

>> Red Hat OpenShift AI, Hibrit Bulutta Gelişen Yapay Zeka Kullanımını Hızlandırıyor

. . . .