Nikon Fotoğraf Makineleri Artık Üretilmeyecek: Şirket Batıyor

Nikon fotoğraf makineleri
Google News Abone Ol

Birçok kişinin severek tercih ettiği Nikon fotoğraf makineleri bundan sonra üretilmeyecek. Böyle bir karar alınmasının en büyük nedeni ise elbette finansal. Hadi gelin tüm detaylara birlikte göz atalım.

Fotoğraf makineleri ile alakalı konuşmadan önce ilk olarak akıllı telefonlardan bahsetmek gerekiyor. Bildiğiniz üzere şu an kullanılan en kötü marka akıllı telefon bile iyi fotoğraf çekimleri yapabiliyor. Elbette dijital fotoğraf makinesi ile akıllı telefonları kıyaslamak asla doğru değil. Fakat dijital kamera sektörü bundan etkilenmiş gibi görünüyor.

Dünyanın en iyi fotoğraf makinesi üreticileri içerisinde yer alan Nikon ne yazık ki bu endüstrideki yerini başkalarına bırakıyor. Resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmasa bile yine de piyasa değerindeki düşüş herşeyi ortaya koyuyor.

Nikon fotoğraf makineleri rüyaları süslemeyecek

İlk defa fotoğraf makinesi aldığınız zamanı hatırlayın. Muhtemelen büyük bir heyecan duydunuz. Hatta belki de rüyalarınızı süsledi Türkiye’de son derece yaygın bir kullanıma sahip olan Nikon markası ne yazık ki artık hayalleri süslemeyecek. Akıllı telefon sektörünün dijital fotoğraf makinelerine büyük zarar vermesi burada son derece etkili.

Nikon fotoğraf makineleri

Tüm bunlara ek olarak pandemi nedeniyle ortaya çıkan sektörel daralmalar burada da görüldü. Ancak en sert düşüş Nikon markasında yaşandı. Sony yüzde 35, Canon yüzde 30, Fujifilm yüzde 12 ve Olympus yüzde 8 gibi oranlarda sektöre hakim oldu. Fakat Nikon bu alanda yüzde 7,5 seviyelerinde kaldı. Türkiye’de bu markanın kullanımı çok yaygın olsa bile yine de yeterli düzeyde değil.

Fotoğraf makinesi sektörü yenilenmek zorunda

Akıllı telefonlarda her yıl yeni modeller ortaya çıkarılıyor. Ayrıca sadece model değil aynı zamanda ilginç fotoğraf çekim teknolojileri kullanılıyor. Fakat dijital fotoğraf makinesi sektöründe bu durum biraz daha geri planda. Böyle giderse sadece Nikon değil aynı zamanda diğer şirketler de bu sektörde geri plana düşecek.

Nikon fotoğraf makineleri ne yazık ki bu alanda ilk olacak. Peki siz Nikon markası hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlk Haberler:

>> TikTok, Dünya Yaban Hayatı Günü ’nde Afrika’daki yaban hayatın korunmasına dikkat çekiyor

>> Kadir Şener, Microsoft Global Kurumsal Teknoloji Strateji Direktörü oldu. Kendisine başarılarının devamını diliyoruz


CEVAP VER