Nokia 1.3 kamera konusunda bir ilke imza attı! iPhone SE yapamadı bunu!

Nokia 1.3 kamera

Nokia 1.3 kamera konusunda sunduğu özellik ile bir ilke imza attı. Apple’ın 5.000 TL’lik telefonu iPhone SE 2020 bile bunu yapamadı!

Google Pixel ile hayatımıza giren gece modu özelliği Google’ın en büyük kozu olmuştu. Ancak, bu özellik genellikle yalnızca üst seviye ve orta seviye akıllı telefonlarda mevcuttu. Google, Android Go kapsamında üretilen telefonlar için de bu özelliği getirmeye başladı. Nokia 1.3 kamerası ile bir ilke imza attı. Çünkü gece modu özelliği giriş seviyesinde ilk kez Nokia’nın telefonuna geldi.

Nokia 1.3 kamera konusunda iPhone SE’ye rakip oldu!

Apple’ın 5.000 TL bandında satılan iPhone SE 2020 modelinde bile olmayan bu özellik sayesinde geceleri gündüz yapabiliyorsunuz. Oldukça başarılı çalışan bu özellik tabii ki de üst seviye telefonlardaki gibi verimli değil. Ancak yine de düşük ışıkta daha net fotoğraflar çekmeyi sağlayabiliyor.

Düşük ışık koşullarında çekim yapmak, genellikle iyi pozlamaya sahip çıktı görüntüleri üretmek için yoğun miktarda hesaplamalı fotoğrafçılık gerektirir. Önceden, bunun için yüksek kaliteli sensörler ve en az orta sınıf bir işlemci gerekiyordu. Google bu özelliği Android Go çalıştıran giriş seviyesi cihazlara getirmenin bir yolunu bulduğu için telefon sektöründe bir devrim yaşanacak.

Nokia 1.3 kamera

Gece Modu etkinleştirildiğinde, Camera Go deklanşöre basıldığında sahnenin birden fazla fotoğrafını çekecek ve ardından bunları post içinde birleştirerek gelişmiş renkler ve parlaklığa sahip bir görüntü elde edecek. Bu özellik, aşırı derecede zayıf aydınlatma koşullarında yardımcı olmazken, loş ışıklı iç mekanlarda veya geceleri dışarıda kesinlikle bir fark yaratacaktır.

Bu özelliğin çalışması için Google, belirli akıllı telefon üreticileriyle ve Android Go akıllı telefonlarıyla birlikte çalışarak, belirli donanımı için Gece Modunu ayarlamalarına olanak tanıdı. Bu özellik ilk olarak Nokia 1.3 akıllı telefona geliyor ve daha sonra daha fazla akıllı telefona sunulması bekleniyor. Google ayrıca, HDR özelliklerini yakında Camera Go’ya getirmeyi planladıklarını da duyurdu.

İlereleyen süreçte Android Go kapsamında üretilen diğer telefonlara da bu özellik eklenecek. HDR özelliğinin ise 2020 yılı bitmeden uygulamaya eklenmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

>> Google Camera Go, HDR ve gece modu özelliklerine sahip olacak!

>> Google Pixel 5 fiyatı ve en net görselleri sızdı!