Nvidia GTX 1650 Kartlarını GPU Kıtlığına Karşı Piyasaya Sürüyor

Google News Abone Ol

Özellikle dizüstü bilgisayarlar için Nvidia piyasaya daha çok GTX 1650 sürmeyi planlıyor. Bu çözüm masaüstü bilgisayar piyasası için düşünülen bir çözüm değil. 

Dünya çapında yaşanan ekran kartı kıtlığı krizi her geçen gün artarak sürüyor. Firmalar bile durumun ne zaman bir çözüme kavuşacağını öngöremez durumdalar. Bu yüzden en azından bir yol planı çizilene kadar geçici çözümler de devreye girdi. Daha önce gelen haberlerde Nvidia’nın eski çiplerini yeniden piyasaya sürerek en azından günü kurtarmaya çalışacağı haberleri vardı. Sonuçta firma GTX 1650 kartlarını yeniden piyasaya çıkaracağı artık kesin.

Ne yazık ki bu güncel bir karta ulaşamasanız bile acil sorunlarınız için geçici bir çözüm. İsteriz ki piyasadaki yeni nesil kartların sayısı artarak bu iş çözülsün. Lakin şimdilik yolda olan GTX 1650 kartlar sıkıntısını acil bir şekilde çözmek isteyenler için bir çözüm olmaya çalışacak. Bu Turing mimarili GPU bir önceki neslin en zayıf kartıydı. Umuyoruz ki bu yüzden kripto para madencilerinin pek ilgisini çekmeyecektir. Konu ile ilgili iddialar ise bu grafik işlemcilerin masaüstü piyasasını hedeflemediği şeklinde. Bu grafik işlemciler karşımıza bütçe dostu oyuncu dizüstü bilgisayarlarda çıkacak. Halihazırda piyasada bu GPU ile çalışan laptoplar bulabilirsiniz. Ancak bu çözümle çalışan bilgisayarlar maalesef güncel neslin ciddi gerisinde.

 

Çaresiz biçimde stok bekleyen oyuncular Nvidia GTX 1650 destekli dizüstü bilgisayarlara razı olmak durumunda

Öğrenilen bilgilere göre Nvidia bu donanımları Nisan ve Mayıs arasında piyasaya çıkaracak. Bu çaresizce cihaz bekleyen PC oyuncuları için en azından nefes aldıracak bir çözüm olacaktır. Ayrıca bu kartların kripto para madenciliği için verimsiz olmaları da üzücü biçimde oyunculara yararlı. Bu kartların hash oranı yaklaşım 16 MH/s bu da madencilikle uğraşacakları pek mutlu etmeyecektir.Nvidia’nın en zayıf madencilik ürünlerinden CMP dahi 26 MH/s hash oranı sunabilir. Bu kartlar oyun tarafındaki GTX 1660 Super kartla benzer yapıdalar. 1650 kartlarla hala kâr edilebilir olsa da atılan taş ürkütülen kuşa değmeyecek oranda. Orijinalinde döviz bazlı fiyatı 150 dolar olan bu kartın yine bu fiyatla piyasaya sürülmesini beklemek hayal olur. Yine de biz bu kartın fiyatı ve performansıyla acil beklentileri karşılayabilecek noktadan piyasaya çıkacağını tahmin ediyoruz.

Diğer haberler:

>> Kripto Para Vergisi Kesinleşti: Kripto Para Borsalarından Kimlik Bilgileri İstendi

>> Dijital Dönüşümde Yapay Zekanın ve Öğrenen Makinelerin Rolü


CEVAP VER