Kripto Para Vergisi Kesinleşti: Kripto Para Borsalarından Kimlik Bilgileri İstendi

Çin kripto para
Google News Abone Ol

Kripto para vergisi ile ilgili tartışmalar giderek artmaya başladı. Görünen o ki Maliye Bakanlığı kripto paralara kesin olarak vergi koymak istiyor. Konu ile ilgili düzenlemeler kesinleşti. İşte o düzenlemeler ve diğer detaylar.

Bitcoin gibi kripto paralar günümüzde beklenenden çok daha yüksek bir artış yakaladı. Mesela bundan sadece 8 ay kadar önce kripto paraların kralı olarak görülen Bitcoin 9 bin dolar seviyelerindeydi. Birçok kişinin ve kurumun destek vermesinden sonra beklentilerin üzerine çıkmayı başardı.

Maliye Bakanlığı yerli ve yabancı kripto para borsalarından hesap sahibi olan kişilerin TC kimlik numarası ile birlikte vergi kimlik numarası gibi detaylarını talep etti. Böylece onların vergilendirilmesi daha kolay hale gelecek. Kripto borsa yatırımcıları haberin ardından büyük tedirginlik yaşadı.

Kripto para vergisi kimlerden alınacak

Maliye Bakanlığı ile ilgili gelen son ayrıntılara göre kripto para borsasında yatırım yapan herkes bu vergiye tabi olacak. Telaffuz edilen vergi miktarı ise gerçekten dudak uçuklatacak düzeyde diyebiliriz. Maliye Bakanlığı bütün kripto para borsalarından bazı veriler talep etti.

Kripto para vergisi

  • Kullanıcının bireysel mi yoksa tüzel bir kişiliğe mi sahip olduğu.
  • T.C kimlik numarası.
  • Vergi kimlik numarası.
  • Yabancı kimlik numarası.
  • Pasaport numarası.
  • Stok varlık miktarı.
  • Stok varlık kuru.

Bütün bu bilgiler kripto para borsaları tarafından Maliye Bakanlığı ile paylaşılacak. Aksi halde ceza verilmesi gündemde. Maliye Bakanlığı bu konuda gerçekten de çok sıkı bir denetim yapacak gibi görünüyor.

Kripto paralarda anonim işlemler kaldırılıyor

Kripto para borsalarının en önemli özelliği hiç şüphesiz anonim bir şekilde işlem yapılabilmesinden kaynaklanıyor. Hesaplar arasında yapılan bu tür işlemler sayesinde kullanıcı bilgileri tamamen gizli hale gelebiliyor. Ancak Maliye Bakanlığı kullanıcıların hesap bilgilerine ulaşmak istiyor.

Tüm bunlara ek olarak vergilerin geriye dönük alınabileceğini de ifade edelim. Yani daha önceden kazanılan miktarlar yine aynı şekilde gelir olarak sayılabiliyor. Yatırımcılardan her bir kripto para yatırımı için yüzde 10 seviyesinde vergi alınabilir. Peki siz kripto para vergisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Game Boy İle Bitcoin Madenciliği Yapılırsa Bir Bitcoin Kaç Yılda Çıkar?

>> Bitcoin Çetesi Dolandırıcılığın Zirvesine Çıktı: 12 Milyon TL Çaldılar


CEVAP VER