Oppo A72 incelemesi: 3000 TL Altında Makul Bir Akıllı Telefon

Oppo A72 incelemesi: 3000 TL Altında Makul Bir Akıllı Telefon


Oppo A72 büyük ekranıyla dikkat çeken bir ürün. 6,5 inç büyüklüğünde bir ekran ile gelen cihaz aynı zamanda büyük bir batarya ile donatılmış. 192 gram ağırlığıyla kesinlikle en hafif cihaz değil, ancak yine de ağırlığı gayet iyi. Full-HD ekran, doğrudan güneş ışığında istenilenden daha az okunabiliyor. Ama bu özelliği cihazın bulunduğu fiyat kategorisinde sık sık görmek mümkün.

Oppo A72 ön bölümünde kamera  sol üst köşesine yerleştirilmiş. Cihazın arkasında 4 lü ana kamera ünitesini görüyoruz. Sol tarafta ses seviyesi tuşları, SIM kartınız ve SD kartınız için yuva bulunuyor. Sağda, aynı zamanda açma ve kapama düğmesi olarak da hizmet veren parmak izi tarayıcısı var. USB-C bağlantısı, hoparlör ve 3,5 milimetrelik bağlantı da alt tarafta yer alıyor.Oppo A72

Oppo A72, ColorOS 7.1 ve Android 10 ile birlikte geliyor. Eğer daha önce Oppo kullanmamış iseniz yapıya alışmak biraz zaman alabilir. Fakat alışınca uygulamlar arasında geçişler ve istediğiniz yere ulaşmanız hızlıca oluyor. Oppo ayrıca fotoğraflarınız için bir galeri uygulaması, Sololoop, Opera ve Oppo Relax gibi kendi uygulamalarını da sağlıyor. Ayrıca ana ekranı kendi zevkinize göre de tasarlayabiliyorsunuz. Tema belirleme, simge stili belirleme ve ana ekran modunu seçme seçeneğiniz var. Seçenekler arasından standart modu, çekmece modunu ve basit modu seçebilirsiniz.

Oppo A72 İletişim ve Multimedya

A72, iletişim açısından iyi puanlar alıyor. Çağrı kalitesi iyi, menzil de iyi. Bir avantaj, cihazın 2,4 GHz ve 5 GHz WiFi ağlarını desteklemesi. NFC ve Bluetooth 5.0 da mevcut. Oppo’nun içerdiği standart Google uygulamaları üzerinden de iletişim kurmanız mümkün.

Bu Fiyat Segmentinde İyi Bir Ekran Deneyimi

Parlak güneş ışığı altında 6,5 inç Full-HD ekranın parlaklığını açmanız gerekiyor. Bu pil tüketimini olumsuz etkilese de video izleme deneyimi oldukça başarılı. Renkler güzel ve gerçekçi bir şekilde görüntüleniyor. Ayarlar altında, ekranın renk sıcaklığını ayarlama seçeneğiniz var. Ayrıca A72’nin stereo hoparlör desteğid e bulunmakta. Ekranın üstünde ve ekranın altında bir hoparlör bulunuyor. Bu hoparlörlerin ses kalitesi çok makul.

Oppo A72Oppo A72 Kamera

A72, arkada dörlü ve önde bir selfie kamerasına sahip. Dört kamera ardışık olarak f / 1.7 diyafram açıklığına sahip 48MP lense, f / 2.2 diyafram açıklığına sahip 8MP geniş açılı lense ve her ikisi de f / 2.4 diyafram açıklığına sahip iki 2MP lense sahiptir. Bir 2MP lens derinlik sensörü için ve diğer lens siyah beyaz için.

Ana kamera ile çekilen fotoğrafların kalitesi tartışılmaz derecede iyi. Güzel renkler ve ışıklandırmaya sahip. 10 kata kadar yakınlaştırma seçeneğiniz de var. Ancak, yakınlaştırdığınızda fotoğrafların kalitesi bozuluyor, bunu bilmenizde fayda var. Geniş açılı mercekle çekilen fotoğraflar biraz daha düşük kalitede, ayrıca bu fotoğraflar bazen biraz soluk olabiliyor. Genel olarak kaliteden çok memnunum. Karanlıkta çekilen fotoğraflarında başarılı olduğunu söylememde fayda var.

Video kamera

720p, 1080p veya 4K çözünürlükte videolar çekiyorsunuz. Saniyedeki kare sayısı seçeneğiniz yok, videolar varsayılan olarak 30 fps’de çekiliyor. Ağır çekim videolar 720p veya 1080p olarak çekilebiliyor. Aynısı fotoğrafların kalitesi ile birlikte çekilen videoların kalitesi için de geçerlidir. Sonuçlar genellikle iyi. Tıpkı fotoğraf çekerken olduğu gibi, 10 kata kadar yakınlaştırma seçeneğiniz de var. Ancak, yakınlaştırdığınızda görüntünün kalitesi bozuluyor.

Oppo A72Performans, pil ve diğer seçenekler

Rakiplerinin çoğunda olduğu gibi, Oppo A72 de snapdragon 665 işlemciye sahip. Bu işlemci günlük görevleri kolaylıkla halledebilir, ancak ağır oyunlar oynamayı beklemeyin. 4GB RAM ile desteklenen cihaz genellikle sorunsuz bir deneyim sağlıyor. Bazen cihazın biraz yavaş tepki verdiğini fark edebilirsiniz, ancak bunun bu fiyat kategorisindeki cihazlarda da sık görüyoruz. 128GB depolama belleği, çoğu kullanıcı için çok fazla ve yeterli. Bunun yanı sıra cihazın depolama birimi SD kart ile genişletilebilir.

A72Oppo A72 Batarya

Oppo A72 üzerinde 5000 mAh’lik bir batarya kullanmış. Ortalama olarak, ekran sürekli açık halde 7 saatin üzerinde bir performans gösteriyor diyebiliriz. Tek bir pil şarjı ile ve hatta bazı durumlarda iki günde bir günü geçmek için fazlasıyla yeterli bir çözüm gibi görünüyor. Ürünle birlikte verilen 18 Watt hızlı şarj cihazı ile cihazı şarj edebiliyorsunuz.

Parmak izi tarayıcısı

Daha önce de söylediğim gibi parmak izi tarayıcısı cihazın sağ tarafında yer alıyor. Bu parmak izi tarayıcısının hoşuma gittiğini ve beklediğimden hızlı olduğunu söyleyebilirim. Sağ tarafa yerleştirilmiş olmasına rağmen, tarayıcıya sol elinizle ulaşmak oldukça kolay. Bunun yanında açma ve kapatma düğmesini de ayarlayarak kapatma ekranı yerine Google Asistan‘ı açabilirsiniz.

Oppo A72 Genel Bakış

Oppo A72 günlük kullanım için eksiksiz bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Kuşkusuz daha yüksek bir fiyat aralığındaki bir cihaz kadar hızlı değil, ama bu durum sorun da değil. Sonuçta, ödediğinizin karşılığını tam olarak alabileceğiniz bir cihaz. Ve bu durumun A72’den beklediğimden daha fazlası olduğunu söylememde fayda var. Kamera hem gün ışığında hem de akşam karanlıkta genellikle iyi puan alıyor. Ne yazık ki, geniş açılı lens bazen başarısız oluyor. Pil de iyi. Tabii ki Oppo bunu 5000 mAh kapasite ile başarmış durumda. Ekran, doğrudan güneş ışığında istediğimizden daha az okunaklı. Ayrıca parmak izlerine karşı biraz hassas diyebilirim.

Oppo A72 ile başarılı bir bütçe cihazı olarak karşımıza çıkmış durumda. Tasarım için kişisel tercih belirleyici olabilir. Fakat benim açımdan Oppo A72’nin tasarımı yüksek kaliteli görünüyor.

İlgili Haberler

>> OPPO 125W hızlı şarj teknolojisini tanıttı!

>> Oppo Reno 3 inceleme: 44 MP Selfie, 48 MP Ana Kamera dahil 4 Kamera. 4000 TL Fiyat.


CEVAP VER