Otomobil sektöründe bu hafta neler yaşandı (2-8 Haziran)

bu hafta otomotiv dünyasında
Google News Abone Ol

Otomobil sektöründe bu hafta oldukça hareketliydi. Ancak bu hareketlilik pek olumlu anlamda değildi. Hadi gelin sektörün canını sıkan gelişmelere birlikte göz atalım.

Tüm dünyada ekonomiyi önemli ölçüde domine eden otomobil sektörü bazen son derece iyi haberler alabiliyor. Ancak kimi zaman ciddi sorunlarla da karşılaşabiliyorlar. Bu hafta yaşananlar ise daha çok çip krizi etrafında şekillendi.

Otomobil sektöründe bu hafta: Çip krizi ve roket motorlu Tesla

Türkiye’de özellikle son dönemlerde çip krizi giderek büyüyor. Sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünyanın tamamında bu problem var. Bazı otomobil devleri bu kriz nedeniyle üretime ara vermek zorunda kalmıştı. Böyle bir nedenden dolayı ikinci el otomobiller ve sıfır otomobiller fiyat bakımından neredeyse aynı düzeye geldi.

Otomobil sektöründe bu hafta

Tesla geçtiğimiz günlerde ilginç bir denemeye sahne oldu. Ancak bu deneme şirket tarafından yapılmadı. Slav Popovski ismindeki bir mühendis Tesla aracının 1,1 saniyede 100 km/sa hıza ulaşan roket motorlu versiyonunu yaptı. Bu versiyon ile standart Roadster karşılaştırıldı. Sonuç olarak ortaya devasa güçte bir araç çıktı.

Tesla krizi ve Mayıs ayı çok satan otomotiv markaları

Dünyanın en büyük markaları otomotiv distribütörleri Derneği tarafından sıralandı. Buna göre Mayıs ayında en fazla satılan araçlar değerlendirildi. Fiat 10.018 adet satış gerçekleştirirken Volkswagen 6.260 araç satışı yaptı. Böylece Fiat ilk sıraya yerleşti ve Volkswagen ikinci oldu. Renault ise 5.330 araç satışı yaparak üçüncü sırada yer aldı.

Tesla tarafından yapılan bir açıklamaya göre çip krizi firmayı büyük ölçüde etkiledi. Özellikle son dönemlerde bu krizin çok daha fazla artış gösterdiği biliniyor. Yapılan açıklamalarda üretim yapmakta bile zorlandıklarını söylediler. Mikrodenetleyici çipler ise en zor bulunan türler içerisinde yer alıyor.

Genel olarak değerlendirildiğinde otomotiv sektörünü önümüzdeki günlerde daha zor vakitler bekliyor olabilir. Peki tüm hafta boyunca yaşanan otomotiv gelişmeleri içerisinde hangisi sizi daha çok etkiledi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Tesla Roadster Aracı Roket Motoru Kullanırsa Ne Olur: Cevabı Videoda (Video)

>> Otomobil Fiyatlarına Yeniden Zam Yapılacak: Birçok Otomobil Markası Fiyatlarını Güncelliyor


CEVAP VER