Özel Kurumsal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Özel Kurumsal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şirketiniz için özel kurumsal ağ kurmayı mı düşünüyorsunuz? Açıkçası hızlı ve güvenli bir çözüm olabilir. Peki, bunun için doğru zaman mı dersiniz? Kurumsal ağ teknolojileri tarafında pek çok gelişme söz konusu. Dünya yakında 5G bağlantı teknolojisi ile daha hızlı bir yer halini alacak. Siz hâlâ geleneksel yöntemleri mi tercih etmek istiyorsunuz, yoksa rakiplerinizin önüne geçebilmek için yeni nesil çözümleri mi tercih edeceksiniz?

.

İşletmeler, ayakta kalabilmek ve geleceğe yürüyebilmek için pek çok soru sorar. Bunlardan bir tanesi de “Satın almak mı, yoksa inşa etmek mi?” sorusudur. Bunu en ufak ölçekli konudan en geniş kapsamlı sürece kadar sorabilmek mümkün. Buradaki önemli konu “Hangisi daha hızlı ve maliyetsiz olacak?” işte bunu bilmek önemli. Bu sorunun cevabı, tabii ki ağlar tarafında da düşünülmesi gereken bir konu. Bir mobil operatörle ortak hareket edilerek mi kurumsal ağlar oluşturulmalı, yoksa başlı başına yeni bir özel ağ mı kurulmalı? Bu sorunun cevabı için hem performans hem de maliyet öncelikli hareket etmek en iyisi olacaktır.

Aslında özel hücresel ağlar yeni bir kavram sayılmaz. Zaten kullanılıyorlar. Ancak an itibarıyla çok da yaygın olduğunu söylemek ne kadar doğru olur, tartışılır. Tabii tercih eden pek çok firma var ve faydalarını da görüyorlar. Şirketlerin bu yöntemi tercih etmesinin başlıca sebepleri; kolay kullanılabilirlik ve güvenlik faktörleri olarak özetlenebilir. Bu yöntem, aynı zamanda olağanüstü durumlarda da şirketlerin ayakta kalıp hızlıca reaksiyon gösterebilmeleri için önemlidir. Örneğin… Bir fırtına çıkabilir, sel olabilir ya da daha korkutucu bir durumla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda pek çok şirket, yaşananlardan en az düzeyde etkilenerek yoluna devam etmek ister. Çünkü bu tip afet durumlarında, özel operatörlerin sunduğu bant genişliği ve diğer detaylarda sorunlar yaşanabiliyor. Oysa şirketler, hiçbir zaman rekabetteyken geriye düşmek istemez. Bu koşul tanımaz bir gerçek.

Uzmanlar, özel ağların “güvenlik” tarafında da iddialı olduğunu üzerine basa basa söylüyorlar. Bu sayede şirketlerin üretim süreçlerinin aksaklığa uğraması çok zor. Dışarıdan kötü amaçlı bir yazılım yüklenmesi ya da sanayi casusluğu gibi şeylerin yaşanması da çok zor. Zira yapılandırılan ağ, özel bir ağ ve dışarıdan istenmeyen şekilde bağlanılması neredeyse imkânsız.

 

Özel Kurumsal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tabii ki bu sistemler yalnızca sanayi tarafında değil, madencilik, tarım ve hayvancılık gibi birçok sektörde de kullanılabilir. Özellikle madencilik ve tarım gibi sektörler özel kurulum ağlara daha çok ihtiyaç duyulabilir. Zira bu tip işletmeler, şehirden uzak konumda oldukları için özel operatörlerin tesislerine de uzaktırlar. Ve bu da performans tarafında ciddi sıkıntıların yaşanmasına yol açabilir. Bu sebeple özel ağlar, bu sektörler için de ideal çözümler sunurlar.

Dediğimiz gibi özel ağlar, mobil operatörlerin sunduklarına kıyasla genelde daha geniş kapsam ve daha iyi hız sunabiliyor. Çünkü kamuya açık bir ağ değil ve yalnızca belirlenen şirketlere yönelik çalışıyor.

Bu avantajlı durumlar, dünyadaki pek çok şirketi özellikle 5G yatırımları tarafında hevesli konuma getirmiş durumda. Amerika geneline yayılmış sanayi şirketlerinin neredeyse yarısı, 5G ile hareket etmeyi planlıyor ki bu da küresel ortalamanın çok üzerinde bir seviye.

Bildiğiniz gibi 5G ile çok daha hızlı bağlantılar kurabilmek mümkün olacak. Şu an ülkemizde 5G ağ kullanımı olmadığını, ama çalışmaların hızlı devam ettiğini ve kısa zamanda ilk örneklerini kullanabileceğimiz söyleyelim.

Geleceğe Dönük Güvenlik, Performans ve Dahası İçin 5G

Özel bir ağ stratejisi geliştirilirken, evvela iyi bir teknoloji seçilmeli. Çoğu firma, 5G için ön çalışmalara başladı ve yakın zamanda kendilerini 5G’de konumlandırıyor olacak. Peki neden? Çünkü önümüzdeki 20 yıl boyunca hem altyapı hem de kullanılacak cihazların neredeyse hemen hepsi bu teknolojiye destek verecek ve uyumlu bir ekosistem oluşturulacak. Bir diğer sebep de “yüksek bağlantı hızı” unsuru.

5G kurumsal ağlar hem yüksek kapasiteli verilerin paylaşılabilmesi hem aynı anda çok fazla cihazı performanslı bir şekilde kapsayabilmesi ve hem de güvenlik tarafında sunduğu yeni çözümleriyle cazip bir teknoloji.

Bir diğer konu da, lisanslı mı ya da lisanssız spektrum mu, yoksa ikisinin bir karışımı mı kullanılması gerekiyor? Her iki seçeneğe de destek var, ama tabii ki ülkelere göre değişiklikler bulunuyor.

GSA’ya göre şu an dünya üzerinde faaliyet gösteren 185 özel ağ var. Dolayısıyla rakiplerinizle yarışmak istiyorsanız, önünüzde pek çok seçenek bulunuyor. Ayrıca, 5G altyapısı ve 5G destekli cihazlara yönelik çalışmalar da son hızla devam ediyor ve birkaç sene içinde çoğu ülkede bu teknolojileri deneyimleyebileceğiz. Seçeneklerin artması, bir süre sonra fiyat indirimlerini de beraberinde getirecektir. Dolayısıyla özel ağ yatırımı yapmak için şu sıralar iyi şanslar bulabilirsiniz.

Toplumda ve iş dünyasında 5G, IoT ve veriye bağımlılık artıyor. Ve bu bağımlılık arttıkça, dijital dönüşüm de bir seçenek olmaktan çıkıyor, bir zorunluluk halini alıyor. Bu da günümüzü yakalayabilmek ve geleceğe doğru yol alabilmek için önemli bir gereksinim.

Dijital dönüşüm, şirket içi iletişim için de önemli

Bundan birkaç sene öncesine gittiğimizde, çoğu şirkette yalnızca fiziksel arşivleme olduğunu görüyorduk. Günümüzde ise, dijital imkânların da yardımıyla dijital arşiv dönemi başlamış oldu. Bu sayede en eski tarihli faturayı dahi birkaç tık ile bulabilmek mümkün. Yalnızca PC başındayken değil, bir akıllı telefon ya da tablet aracılığıyla da ulaşmak mümkün.

Dijital dönüşüm, farklı bölümlerde çalışan şirket çalışanlarını rahatlıkla bir araya getirebildiği gibi kesintisiz iletişim kurulmasının da önünü açıyor. Çözülmesi gereken bir sorun varsa, gelişmiş bağlantı hızının da yardımıyla vakit kaybetmeden sonuca erişilebiliyor.

Tabii işin içine kamera sistemleri ve bölgeye özel izinli giriş sistemlerini de ekleyebiliriz. Tüm bunlar hem şirket içi işleyişin, yani personelin verimli çalışabilmesi hem de gün sonunda tüketicilerin taleplerinin hızlıca karşılanabilmesi için önemli.

İşin özü, geleceğin dünyasında rakiplerle mücadele edebilmek ve müşterilere istediği şeyleri hızlıca verebilmek için kesintisiz, hızlı ve güvenli kurumsal ağlar çok önemli.

> Instagram ‘da Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır? Silmenize Gerek Yok

. . . . .